Facebook Google+ Twitter

Astronomowie przygotowują pierwsze zdjęcie czarnej dziury

Projekt The Event Horizon Telescope przewiduje, że połączonych 50 lub więcej radioteleskopów z całego świata przetworzy zebrane wspólnie dane na czytelny obraz czarnej dziury. Plany omawiano podczas konferencji w Tucson (Arizona, USA).

image: http://www.eso.org/public/archives/images/medium/eso1151a.jpg strona: http://www.eso.org/public/ prawa: http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/ Symulacja zbliżania się obłoku gazowego do supermasywnej czarnej dziury. (wizualizacja artystyczna) / Fot. Credit: ESO/MPE/Marc Schartmann University of Arizona publikuje na swojej stronie obszerne omówienie śmiałego przedsięwzięcia. Jeszcze kilka lat temu idea zakładająca prace o takim nakładzie była nieziszczalnym marzeniem. Konferencja została zorganizowana dzięki profesorowi astrofizyki Dimitriosowi Psaltisowi i profesorowi astronomii Danowi Marrone`owi; obaj pracują w Steward Observatory przy University of Arizona.

"Nikt jeszcze nie sfotografował czarnej dziury" - powiedział Psaltis. Sheperd Doeleman z Haystack Observatory przy Massachusetts Institute of Technology dodaje: "Jeszcze pięć lat temu taka propozycja nie wydawała się być prawdopodobną."

Istnienie czarnych dziur było postulowane przez Alberta Einsteina w pracach nad ogólną teorią względności. Nigdy nie było możliwym bezpośrednie obserwowanie i zobrazowanie tych wielce specyficznych obiektów. "Czarne dziury są najbardziej ekstremalnym środowiskiem we wszechświecie" - powiedział Doeleman. Czarne dziury pochłaniają i światło, i materię.

Oddziaływania i ich wpływ jest po części tajemnicą dla naukowców. "Istotą sprawy jest stworzenie wirtualnego teleskopu, którego lustro jest tak wielkie jak Ziemia" - powiedział Doeleman. Dimitrios Psaltis nadmienia: "Nikt jeszcze nie sprawdził ogólnej teorii względności w takich warunkach." Naukowcy mają podstawy by sądzić, iż zrozumieją przy tym lepiej zasadność teorii.

image: http://www.eso.org/public/archives/images/medium/eso0841b.jpg http://www.eso.org/public/ prawa: http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/ Materia poddająca się działaniu czarnej dziury - Sagittarius A*. `Pojaśnienie` plamy gazu. / Fot. ESO Postawiono pytanie: w jaki sposób można sfotografować coś czego z definicji nie można zobaczyć? "Pył i gaz wirują dookoła czarnej dziury nim zostaną wciągnięte do jej wnętrza, tworząc przy tym coś w rodzaju kosmicznego korka ulicznego" - wyjaśnił Doeleman. "Wirowanie wokół czarnej dziury jest jak woda, która krąży nad odpływem w wannie. Materia zostaje skompresowana, aby w rezultacie stać się plazmą rozgrzaną do miliardowych temperatur wywołując przy tym efekt "pojaśnienia" - promieniowanie energii możemy wykryć na Ziemi".

Naukowcy dzięki "pojaśnieniu" materii zauważają, nim zniknie ona w otchłani czarnej dziury, pewną granicę, która niekiedy nazywana jest cieniem. Ponieważ prawa fizyki nie wyjaśniają co się dzieje po przekroczeniu punktu, z którego nie ma powrotu i nie może z niego uciec nawet światło, nazwano tę granicę Horyzontem Zdarzeń.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.