Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Astronomowie znaleźli pierwszą skalistą kometę? Mogła być budulcem planet skalistych w Układzie Słonecznym

Redakcja Wiadomości24.pl
Redakcja Wiadomości24.pl
ESO/M. Kornmesser
Obiekt C/2014 S3 ma mało romantyczną nazwę. To skaliste ciało prawdopodobnie przez miliardy lat znajdowało się w Obłoku Oorta. Jest na tyle wyjątkowe, że może dostarczyć ważnych informacji o tym, jak powstawał Układ Słoneczny.

C/2014 S3 to skalisty obiekt, który prawdopodobnie powstał w wewnętrznych rejonach Układu Słonecznego w czasach, gdy formowała się Ziemia - twierdzi zespół Karen Meech z Instytutu Astronomii Uniwersytetu Hawajskiego.

Z obserwacji wynika, że to ciało nie jest jedynie zabłąkaną planetoidą, ale pozostałością budulca planet skalistych w naszym Układzie. Jedną z nich jest Ziemia.

C/2014 S3 miał zostać wyrzucony z wewnętrznego Układu Słonecznego i przez miliardy lat znajdować się w Obłoku Oorta - podaje serwis ESO. Obłok Oorta to rodzaj dysku otaczającego Słońce wraz z jego planetami. Składa się niezliczonych okruchów lodu, pyłu, gazu, planetoid.

Obiekt znajduje się w odległości dwukrotnie większej niż dystans dzielący Słońce i Ziemię. Jego okres obiegu wynosi około 860 lat, co sugeruje, że powróciła w okolice Słońca z Obłoku Oorta. C/2014 S3 różni się od znanych komet.

Skąd przypuszczenia, że możemy mieć do czynienia ze skalista kometą, która pochodzi z wewnętrznego Układu Słonecznego? Komety, które powstały na zewnątrz są bardziej lodowe niż skaliste. Posiadają też charakterystyczny warkocz. W opisywanym przypadku brak go, a sublimacja jest milion razy słabsza.

"Znaleźliśmy pierwszą skalistą kometę, ale szukamy kolejnych. W zależności od tego jak wiele znajdziemy, dowiemy się czy olbrzymie planety przemieszczały się w Układzie Słonecznym gdy były młode, czy też może rosły spokojnie bez zbytniego ruchu" - twierdzi współautor badań, Olivier Hainaut.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto