Facebook Google+ Twitter

Asygnata na grzybobranie

Tegoroczny urodzaj wywołał troskę Michała Stangreta, dziennikarza Agory i Metra, o stan lasów i szkód w grzybowym dobrostanie.

Maślak / Fot. Robert GrzeszczykNie tak dawno "Metro" zajęło się tematem obfitości grzybów w lasach. A konkretnie - w lasach państwowych.

To prawda, że wielu grzybiarzy nie pozostawia w czystości środowiska leśnego. Jestem przekonany, że ma to wpływ również na jakość grzybów, które w przyszłości wyrosną, jeśli leśnicy i wolontariusze nie zdążą śmieci uprzątnąć. Dla przypomnienia, organizacja Lasów Państwowych wydaje rocznie ok. 20 milionów złotych na sprzątanie i wywóz śmieci z lasów.

Urodzaj a szkodnictwo


Kurki / Fot. Robert GrzeszczykDziennikarz Agory łączy tegoroczny urodzaj i wysyp grzybów z niszczeniem runa i zaśmiecaniem lasów. Jednak obarczanie winą za śmieci całego środowiska grzybiarzy nie wydaje się właściwe.

Grzybiarze w tym roku zebrali około 100 tysięcy ton grzybów o wartości około 740 milionów złotych - przybliżył sprawę czytelnikom profesor Andrzej Grzywacz. Zaś profesor Tomasz Zawiła-Niedźwiedzki wskazał na możliwości wzbogacenia zasobów leśnej kiesy przez wprowadzenie systemu opłat za zbiór grzybów. Możliwe rozwiązania to: szkolenia dla grzybiarzy, asygnaty dla zbieraczy, płatne karty zbieracza grzybów.

Rzeczywiście, kwota 870 milionów złotych, którą oszacował profesor A. Grzywacz jest znaczna. Lecz jaka kwota mogłaby trafić do kasy lasów? Tego się nie dowiedzieliśmy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.