Facebook Google+ Twitter

Asymetria postaw wobec mężczyzn i kobiet

Natura dba o to, by między płciami zachowywana była pewna równowaga. Skąd więc w odbiorze społecznym wzięło się bardzo jednostronne wrażenie, że kobietom jest ciężej?

Rzeczywistość zazwyczaj skonstruowana jest w taki sposób, że między różnymi jej aspektami występuje symetria. Różnym zjawiskom odpowiadają fenomeny do nich odwrotne, a różne zdarzenia wywołują reakcje wobec siebie przeciwne. Jest to szczególnie widoczne w dziedzinie fizyki, tam nawet gdy jakaś symetria upada, zastępowana jest symetrią wyższego rzędu (jak stało się z zasadą zachowania masy zamienioną na zasadę zachowania masy i energii. Ale symetria ujawnia się również w innych dziedzinach rzeczywistości. Na przykład w biologii, konkretniej etologii, znane jest prawo, zgodnie z którym, im bardziej rozmnożą się drapieżniki, tym bardziej przetrzebione staną się ich ofiary, a im mniej ofiar, tym rzadsze staną się drapieżniki i odwrotnie, im rzadsze drapieżniki, tym łatwiej rozmnożyć się ofiarom, a im liczniejsze ofiary, tym więcej pokarmu dla mnożących się drapieżników. Żaden gatunek, ani drapieżników ani ofiar, nie ma tu przewagi, więc ich liczebność dąży do pewnej równowagi, którą charakteryzuje to, że szanse na przeżycie przeciętnych przedstawicieli każdego z tych gatunków są takie same – cechuje je symetria.

Podobna symetria cechuje samców i samice – w tym kobiety i mężczyzn. Kiedy jedna z płci danego gatunku zostaje przez ewolucję obarczona dodatkowym obowiązkiem, np. gatunek zaczyna charakteryzować się odmiennym, bardziej kosztownym dla którejś z płci, sposobem rozmnażania się, wtedy, maksymalna ilość potomstwa, jaką może wydać na świat pojedynczy przedstawiciel tej płci spada, a płeć ta przestaje dążyć do tak częstych kopulacji, jak płeć przeciwna, stając się wobec tej przeciwnej płci bardziej wybredną. Ponieważ przedstawiciele płci obciążonej przez naturę nowym obowiązkiem stają się bardziej wybredni, przedstawiciele płci przeciwnej, by móc wyekspediować swoje geny w następne pokolenie, muszą przejść przez sito silniejszej niż normalnie selekcji (do naturalnej dochodzi płciowa), która wykształca u nich dodatkowe zdolności wykonywania nowych ról. Przy czym proces ten ustaje dopiero wtedy, gdy role te stają się tak samo uciążliwe, jak role przedstawicieli pierwszej płci, od których to ról pojawienia się cały omawiany proces się zaczął, gdyż dopiero wtedy wydanie na świat potomka staje się równie trudne dla każdej z płci. W ten sposób gdy ewolucja wyposaża jedną z płci w nową rolę, natychmiast nowe zadanie przybywa również płci przeciwnej.

I tak, gdy ptaki zaczęły znosić większe w porównaniu z gadami, od których się wywodzą, jaja, samice tej gromady zostały obciążone dodatkowymi kosztami. Nie mogąc już wydawać potomstwa na pęczki, przestały dążyć do kopulacji tak często jak samce, co zrodziło konkurencję między tymi ostatnimi. Ta konkurencja u różnych gatunków skończyła się na rozmaite sposoby. U niektórych wygrywały ją te samce, które potrafiły wybudować gniazda samicom, z którymi miały kopulować. U innych samice życzyły
sobie na ojców swoich dzieci najdorodniejszych spośród samców. To zrodziło wśród samców dwa rodzaje rywalizacji: w dziedzinie demonstracji zdolności bojowych oraz w dziedzinie prezentacji upierzenia (np. paw) i zdolności wokalnych (np. słowik). Co więcej, samce ptaków doskonaliły się w swoich rolach tak długo, aż role te stały się tak samo uciążliwe jak role samic, gdyż dopiero w tym momencie wydanie na świat potomka stało się równie trudne dla przedstawicieli każdej z płci. Z kolei u ryb i tych gatunków ptaków, u których to samiec zajmuje się potomstwem, to o samców toczy się rywalizacja samic –
ze wszystkimi jej następstwami, takimi jak walki godowe.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.