Facebook Google+ Twitter

Atak na Uniwersytet: dżihadyści wzięli setki zakładników

Zaatakowano uniwersytet, zabito strażników,wysadzono w powietrze most przy głównym wejściu oraz wzięto jako zakładników setki studentów i profesorów.

 / Fot. PAP/EPA/STRRadykalni bojownicy islamscy zaatakowali uniwersytet w Ramadi. Na parę godzin zatrzymano studentów i profesorów. Zdaniem policji, w sobotę w godzinach rannych uzbrojeni zwolennicy grupy bojowników Islamskiego Państwa w Iraku (ISIL) wtargnęli na teren uniwersytetu w Al - Anbar. W ataku brało udział prawdopodobnie 25 bojowników dżihadu, część z nich była zaopatrzona w pasy z ładunkami wybuchowymi.

Według informacji podanych przez telewizję państwową wszyscy zakładnicy zostali uwolnieni. W rękach dżihadystów pozostawało prawdopodobnie 2500 osób, a 1000 osób mogło zbiec zaraz na początku ataku. Nie podano jednak ile osób zginęło.

Jednej ze studentek udało się poinformować AFP (agencję informacyjną), że jeden z przywódców powiedział: "Damy ci taką lekcję, że nigdy jej nie zapomnisz". Według jej relacji napastnik nazwał uniwersytet "burdelem". Nie spodobało mu się, że kobiety miały zrobiony makijaż, słuchały muzyki i przebywały w obecności mężczyzn.

Kobieta obawia się, że strach przed dalszymi atakami może zniechęcić studentów do dalszego kontynuowania studiów.

Po uwolnieniu wszystkich zakładników, walki trwały dalej.

W Ramadi siły bezpieczeństwa walczą od miesięcy przeciwko ugrupowaniu ISIL. Wielu obywateli tych regionów od miesięcy cierpi z powodu fali ataków i zamachów. Przypominają one krwawe walki pomiędzy sunnitami i szyickimi muzułmanami w latach 2006 i 2007.

W okolicach Bagdadu, w sobotę w wyniku zamachów bombowych zginęło 60 osób. Również w północnym mieście Mosul, zginęło co najmniej 59 osób.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.