Facebook Google+ Twitter

Ataki w Nairobi. Prezydent ogłasza 3-dniową żałobę

W zaatakowanej w sobotę stolicy Kenii mogło zginąć nawet 137 osób.

 / Fot. Anne Knight, CC 3.0W nocy z poniedziałku na wtorek kenijskie MSW zapewniło, że wojsko i policja kontrolują budynek, wyeliminowano ostatnich napastników i uwolniono wszystkich zakładników. Jak się okazało, sprawy nie do końca tak wyglądały. Akcja odbijania zakładników trwała cztery dni i zakończyła się wczoraj wieczorem.

Kompleks nie był w pełni zabezpieczony przez kenijskie siły bezpieczeństwa. Amerykańska stacja telewizyjna CNN, poinformowała, że w centrum handlowym nadal przebywają uzbrojeni napastnicy, w tym snajperzy. Nie wiedzieli jednak, co dzieje się z zakładnikami i czy terroryści w ogóle kogoś jeszcze przetrzymują. Aresztowano 11 osób w ramach śledztwa w sprawie ataków.

Jest tu niezliczona liczba ciał, ale mudżahedini wciąż zajmują swoje pozycje. Zakładnicy nie są w najlepszym stanie, ale żyją - napisali wczoraj na Twitterze terroryści, którzy zaatakowali centrum handlowe w Nairobi. Dziś dodali, że zginęło co najmniej 137 osób. Jeszcze wczoraj służby informowały o przejęciu kontroli nad Westgate.

Kim byli napastnicy?


Spekuluje się, że w atakach mogła brać udział jedna z najbardziej poszukiwanych kobiet świata ”Biała Wdowa”, czyli Samantha Lewthwaite. Pochodząca z Wielkiej Brytanii muzułmanka jest wiązana z terrorystami z Nairobi. Jej mąż w 2005 roku wysadził się w londyńskim metrze, a ona sama uciekła z kraju. Według doniesień miała ukrywać się właśnie w Afryce.

- Jest takie prawdopodobieństwo, ale nic nie jest jeszcze przesądzone - tak na pytanie o Białą Wdowę odpowiada źródło agencji Reuters w brytyjskich służbach.

Zamieszani są w to również młodzi amerykanie. Mieli 18-19 lat i byli pochodzenia somalijskiego lub arabskiego, lecz mieszkali w Stanach Zjednoczonych - powiedziała minister, która rozmawiała z dziennikarzami przy okazji sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.

Terroryści związani są z somalijską islamistyczną bojówką Asz-Szabab, powiązaną z Al-Kaidą. "Mudżahedini wtargnęli dzisiaj około południa do centrum handlowego Westgate. Zabili ponad stu kenijskich niewiernych. To odpłata za życie niewinnych muzułmanów zabitych wskutek bombardowań przez kenijskie samoloty" - ogłosili na Twitterze.

Przedstawiciele Asz-Szabab ujawnili, że trzech spośród napastników było narodowości amerykańskiej. Wśród terrorystów mieli też się znaleźć Kanadyjczyk, Fin i Brytyjczyk.

Rebelianci oskarżają też siły bezpieczeństwa o użycie broni chemicznej.Teraz trwa przeszukiwanie zawalonego centrum handlowego w Nairobi, w którym od soboty przetrzymywano zakładników. Ekipy poszukiwacze sprawdzają czy pod gruzami znajdują się jeszcze ciała.

Oficjalnie mówi się, że w zamachu zginęło 72 osoby. 61 cywilów, 6 funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa oraz 5 napastników. 60 osób uznaje się za zaginione. Spekuluje się, że mogło zginąć do 137 osób.

Według przemówienia prezydenta w atakach na Westgate poszkodowanych zostało nawet 240 osób. Zaznaczył jednak, że to tylko wstępny bilans. W Kenii ogłoszono 3-dniową żałobę.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi:


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.