Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

20882 miejsce

Ateiści znów świętowali Zimowe Przesilenie

W Rzeszowie pod billboardem „Nie wierzysz w Boga? Nie jesteś sam" spotkali się sympatycy fundacji "Wolność Od Religii". To już drugie spotkanie ateistów w Rzeszowie w okresie świątecznym. Co właściwie świętowali ateiści?

W dniu 28.12.2013 w Rzeszowie pod billboardem „Nie wierzysz w Boga? Nie jesteś sam" na ulicy Dąbrowskiego spotkali się sympatycy fundacji "Wolność Od Religii". To już drugie spotkanie ateistów w Rzeszowie w okresie świątecznym.
Co właściwie świętowali ateiści?

Ateiści świętowali zimowe przesilenie. / Fot. Paweł ŻołnierczykPaweł Żołnierczyk, członek rady fundacji, mówi: – Tak, mamy również prawo świętować. Właśnie minęło zimowe przesilenie i z każdym dniem słońce będzie się „odradzać", dni będą coraz dłuższe i to właśnie według nas jest prawdziwą genezą tych świąt. Ja również spędzam te święta rodzinnie, z choinką, choć nie zaglądam do kościoła - tych wszystkich, którzy uważają, że te święta są czysto chrześcijańskie zachęcam do poszukania nieco więcej informacji do słowiańskich "Szczodrych Godach".

Ateistom towarzyszył W spotkaniu ateistów pod billboardem wzięło udział kilkanaście osób to jednak trzy razy więcej niż rok temu. Byli m.in. Dariusz Dziadzio, były poseł Ruchu Palikota, obecnie należący do klubu PSL - jednak konsekwentnie wciąż ateista, Edyta Jurkowska-Williams, znana z działań o etykę w szkołach w Mielcu. To nie jest tak, że w wydarzeniu uczestniczyli wszyscy "nie wierzący w duchy" z Rzeszowa - kontynuuje organizator - to był promil niewierzących ale ten najważniejszy zainteresowany tym aby działać lub przynajmniej zamanifestować swoją obecność - a to już wciąż wymaga odwagi. Po analogicznej akcji - w ubiegłym roku - zdarzały się nieprzyjemne telefony np. do moich rodziców - jednak z każdym rokiem mam wrażenie, że poziom tolerancji w naszym społeczeństwie rośnie.

Wydarzenie było okazją do rodzinnych zdjęć. / Fot. Paweł Żołnierczyk- Jak wszyscy ludzie, również ateiści, chcą się spotykać i integrować własne środowisko. Spotykamy się zawiązujemy nowe znajomości, wymieniamy się informacjami na temat etyki w szkołach, na temat apostazji z Kościoła Katolickiego, wspieramy się, jeśli nasze dzieci w szkołach czy przedszkolach spotykają się z naciskiem, aby uczestniczyły w religijnych obrzędach czy uroczystościach – mówi Żołnierczyk.

Niebo sprzyjało ateistom, choć ostre słońce nieco utrudniało wykonanie dobrych zdjęć. / Fot. Paweł Żołnierczyk Twierdzi, że celem tej kampanii nie jest namawianie wierzących na niewiarę. – Te akcje skierowane są przede wszystkim do niewierzących, którzy nie mają odwagi się ujawnić. W tym roku w naszym haśle widniały słowa "Nie jesteś sam", ale powody aby za rok je zmienić na „Jest nas coraz więcej" – dodaje Paweł Żołnierczyk.

Więcej o konrowersyjnych akcjach fundacji na stronie www.wolnoscodreligii.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.