Facebook Google+ Twitter

Ati Atihan, czyli o niezykłych świętach na świecie

Jeśli znudziły Ci się walentynki i masz już dość dni kobiet, chłopaków i sprzątania świata, udaj się w niezwykłą podróż i odkryj, co i jak świętują ludzie w innych krajach.

(materiał dla prasy) / Fot. http://www.holland.com/uk/press/pressreleases/flowers.jsp Zacznijmy naszą podróż od Rosji w której obchodzi się dzień czołgisty (12 IX), dzień budowniczego maszyn (26 IX), czy dzień pracowników urzędów skarbowych (21 XI). Wtedy to pracownicy danej branży otrzymują drobne upominki lub niewielkie nagrody pieniężne. Istnieją jednak także uroczystości obchodzone przez wszystkich Rosjan. Do najciekawszych zaliczyłabym Maslenitsę, czyli ostatni tydzień przed początkiem Wielkiego Postu.

Święto naleśników


Maslenitsa, zwana inaczej Tygodniem Maślanym lub Naleśnikowym, wywodzi się z tradycji prawosławnej, co jednak dziś odgrywa raczej drugorzędne znaczenie. 18-letnia Katya z Moskwy opowiada o tym, co wówczas robią Rosjanie, a przede wszystkim o tym, co jedzą: - Symbolem Maslenitsy są bliny, popularnie kojarzone ze słońcem. To tradycyjne rosyjskie naleśniki, zrobione z masła, jajek i mąki. Są pyszne! Niektórzy jedzą je z dżemem, ale ja najbardziej lubię bez dodatków, takie gorące prosto z patelni. W tym czasie organizowane są też maskarady, bitwy na śnieżki czy kuligi. Maskotką Maslenitsy jest Lady Kostroma, słomiana kukła ubrana w kolorowy strój. Ostatniego dnia palimy Kostromę, a popiół zagrzebujemy pod śniegiem wierząc, że w ten sposób "zapładniamy zboże". Maslenitsa kończy się w niedzielę, nazywaną "niedzielą wybaczania", gdyż wówczas wszyscy przebaczają wszystkim, by z czystym sercem zacząć Wielki Post.

Raj na ziemi


 / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Maslenitsa_effigy.jpgPrzenieśmy się do Holandii, znanej z produkcji najpiękniejszych kwiatów na świecie. Niedługo odbędzie się tam święto kwiatów, z główną siedzibą w Zwaagdijk. To tam od lat turyści i miłośnicy kwiatów mogą podziwiać najpiękniejsze okazy, wyhodowane w całym kraju. W tym roku festiwal potrwa od 25 lutego do 1 marca. W tym czasie na odwiedzających czekają różne atrakcje, które pozwolą uczestnikom poczuć się jak w raju. Jolanda, na co dzień mieszkająca w Amsterdamie, w zeszłym roku odwiedziła Zwaagdijk. Teraz również zamierza się tam wybrać. - Holendrzy kochają kwiaty i tworzą z nich swoiste dzieła sztuki. Prawdziwą przyjemnością jest przechadzanie się po ogrodach, podziwiając i kontemplując. To najcudowniejsze święto na świecie! Przez te kilka chwil można naprawdę poczuć się jak w raju - opowiada Jolanda.

Tegoroczne obchody odbędą się pod nazwą "Dźwięk wiosennej melodii". Organizatorzy przygotowali 4500 mkw miejsca wystawowego. Robert Broekema, światowej sławy projektant ogrodów, stworzył wizję wystawy, a efekt został określony przez organizatorów: "teraz wiemy, że kwiaty kreują szczęście".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Inspirujące !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pewnie w przyszłości każdy dzień będzie dniem czegoś tam. To nawet fajnie, ale tak naprawdę magię mają te obchody, które potrafią zamienić się w tradycję. Oczywiście to oznacza, że warto szukać kolejnych pomysłów na obchody czegoś tam. Podobno w Malezji, gdzie jest bardzo dużo świąt - głównie różno-religijnych - wesoło się żyje. A więć szukajmy kolejnych okazji do obchodów. Artykuł Autorki jest w tym względzie inspirujący.

Komentarz został ukrytyrozwiń

my mamy dzień karmienia piersią, dzień włóczykija, a 14 lutego był dzień chorych na "chorobę świętego Walentego" czyli dzień chorych na... padaczkę :)

dzisiaj jest International Mother Lenguage Day a np. w Rosji dziś jest Dzień Obrońców Ojczyzny czyli w praktyce dzień mężczyzn

jest tego trochę, nie ma dnia bez święta :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.