Facebook Google+ Twitter

Atlantis wylądował. Czy to koniec podboju kosmosu?

Załoga Atlantisa zakończyła swoją misję i o godz. 11.57 czasu polskiego, prom wylądował na Przylądku Canaveral. To koniec ery amerykańskich wahadłowców.

Sonda

Czy powinniśmy wydawać pieniądze na podbój kosmosu?

Lądowanie Atlantisa / Fot. EPA/JUSTIN DERNIERJak podaje TVN24.pl, prom kosmiczny Atlantis dostarczył na Międzynarodową Stację Kosmiczną ponad 5 ton żywności, ubrań oraz różnego rodzaju sprzętu, m.in. służącego do eksperymentów naukowych. Załoga wahadłowca przebywała na stacji 9 dni i opuściła ją we wtorek.

Amerykański program zdecydowano się zakończyć po 30 latach, głównie ze względu na jego koszty. Od czasu budowy pierwszego wahadłowca, Stany Zjednoczone wydały na całą operację ok. 196 mld dolarów. Pierwotnie zakładano, że w kosmos będzie wysyłanych 50 promów rocznie. Rzeczywistość zweryfikowała te plany. Amerykanów stać było maksymalnie na 9 startów w ciągu 12 miesięcy. Na decyzję o zamknięciu programu, mogły również wpłynąć katastrofy wahadłowców Challanger z 1986 r. oraz Columbii z 2002 r., kiedy to zginęli członkowie obu, 7-osobowych załóg.

Chociaż NASA ma w swoich planach m.in. lądowanie pojazdu załogowego na pobliskich asteroidach oraz lot na Marsa, to brytyjski "The Economist", że wycofanie wahadłowców, może być jednoznaczne z końcem epoko podboju kosmosu.

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Nie wysyłajmy rakiet, nie wynośmy nowych satelit! Internet padnie, telefony padną. Bez GPS samoloty nie polecą, wiadomości z Ameryki będą przybywać z kilkudniowym opóźnieniem, na statkach. Chodź i te, bez GPS... Cały transport, logistyka bez środków łączności padnie. Co jeszcze, dopiszcie sami. Bez łączności, nawet sklepy będą zionąć pustkami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie eksplorujmy kosmosu, nie prowadźmy nowych badań! - zajmijmy się wojnami i nowymi broniami masowej zagłady! Ehh ;(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piotrek, celna uwaga!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Piotr B
  • Piotr B
  • 21.07.2011 17:35

30 lat badan kosmosu kosztowalo Amerykanow 196 mld dolarow.
Dzialania zbrojne w 2010 roku kosztowaly Amerykanow 663.8 mld dolarow.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Oświecony
  • Oświecony
  • 21.07.2011 17:32

Sądzę, że na ziemi mamy o wiele za dużo problemów do rozwiązania i sfinansowania. Kosmos zostawmy na lepsze czasy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Warszawiak
  • Warszawiak
  • 21.07.2011 14:32

Wycofują promy, bo producent rakiet zdobył wpływy w rządzie amerykańskim i teraz będą znowu wysyłane pojazdy w większej części jednorazowe. Nieważne, że tak będzie drożej - ważne żeby ktoś na tym zarobił...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.