Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

18905 miejsce

Atmosfera jak na Wiejskiej. Studenci zainscenizowali obrady Sejmu

11 stycznia w siedzibie Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego w Warszawie odbyło się posiedzenie Sejmu RP zainscenizowane przez studentów politologii Uniwersytetu Warszawskiego. Młodzi politolodzy na debatę zaprosili polityków z pierwszych stron gazet, m.in. Janusza Palikota i Grzegorza Napieralskiego. Tematem przewodnim była szeroko rozumiana kwestia integracji europejskiej.

 / Fot. Michał BugajskiSesja za pasem, wszyscy studenci przygotowują się do egzaminów. Ciekawą formę sprawdzenia wiedzy zaprezentowali studenci politologii Uniwersytetu Warszawskiego, którzy w ramach zaliczenia przygotowali inscenizację obrad Sejmu RP. "Takie debaty na UW organizowane są już od 1991 roku, kiedy to polska władza się spluralizowała. Dzisiejsze posiedzenie Sejmu RP to owoc kilkumiesięcznej pracy moich studentów. Jaka jest idea takiej formy sprawdzenia ich wiedzy? To jest doskonała okazja do wykorzystania zdobytych umiejętności w praktyce, skonfrontowania ich w rozmowie z prawdziwymi
politykami" - powiedział profesor Konstanty Wojtaszczyk kierownik Katedry Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Studenci, wcielając się w rolę przedstawicieli narodu, zostali podzieleni na 9 grup reprezentujących poszczególne siły polityczne w Polsce. Tym sposobem w obradach udział wzięły następujące partie: PSL, PO, LPR, PD, WiP, SDPL, SLD oraz PiS. Na sali obecni byli również przedstawiciele Ruchu Poparcia Janusza Palikota. Warto dodać, że uczniowie nie mieli wpływu, którą opcję reprezentują i po debacie niektórzy odcinali się od poglądów, które na forum sejmowym przyszło im bronić.

Obrady Sejmu rozpoczęły się od uroczystego odśpiewania hymnów: Rzeczpospolitej Polskiej i Unii Europejskiej. Następnie zaprzysiężono nowych posłów i posłanki. Po kwestiach formalnych głos zabrał Mariusz Filerajs, któremu przypadła w udziale funkcja marszałka. Po krótkim przemówieniu mównicę oddał prezesom partii, którzy jeden po drugim prezentowali stanowiska swoich ugrupowań. Od tego momentu rozpoczęła się właściwa dyskusja na temat szeroko rozumianej kwestii integracji europejskiej, będącej tematem głównym organizowanego posiedzenia sejmu. Gośćmi honorowymi byli: Krzysztof Tyszkiewicz (PO), Maciej Giertych (LPR), Janusz Onyszkiewicz (PD), Bartosz Dominiak (SDPL), Grzegorz Napieralski (SLD), Artur Górski (PiS), Janusz Korwin - Mikke (WiP), oraz Janusz Palikot (RPP). W ostatniej chwili z udziału w obradach wycofał się poseł PSL Janusz Piechociński, który nieobecność tłumaczył bardzo ważnymi obowiązkami poselskimi. Taka postawa czołowego polityka ludowców nie spodobała się studentom, oto jak skomentowała ją Kasia, w debacie reprezentująca partię Waldemara Pawlaka: "Pan Piechociński o nieobecności powiadomił nas wczoraj wieczorem, nie mieliśmy zatem czasu zaprosić innego gościa. Na pewno nie zagłosujemy na tę partię w nadchodzących wyborach".

Jako pierwsza z prezesów partii, głos zabrała Małgorzata Szymaniak, która z wiadomych przyczyn nie mogła liczyć na pomoc doświadczonego polityka ze Stronnictwa Ludowego. Pomimo to przyszła pani politolog dobrze poradziła sobie z przedstawieniem stanowiska swojego ugrupowania odnośnie integracji krajów europejskich. Swoje wystąpienie zakończyła słowami: "Chcę podkreślić, iż Polskie Stronnictwo Ludowe stoi na straży polskiej tożsamości, suwerenności i racji stanu, a sprzeciwia się rozwojowi UE w kierunku ponadnarodowego superpaństwa, zdecydowanie opowiadając się za ideą Europy Ojczyzn".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Krasnowska Karolina
  • Krasnowska Karolina
  • 12.01.2011 18:20

i dodam, że facebook żyje tym! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Krasnowska Karolina
  • Krasnowska Karolina
  • 12.01.2011 18:19

Dziękujemy za współpracę!

Komentarz został ukrytyrozwiń
aa
  • aa
  • 12.01.2011 16:38
Komentarz został ukrytyrozwiń
Mariusz FileraJS
  • Mariusz FileraJS
  • 12.01.2011 14:03

Dzięki za artykuł.
Świetna sprawa!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Konstanty Chodkowski
  • Konstanty Chodkowski
  • 12.01.2011 13:10

Świetny artykuł! Dziękujemy za publikację! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Każda partia - również Ruch Poparcia Palikota, musiała zaprosić jakiegoś polityka. W tym przypadku Janusz Palikot był najbardziej oczywisty i jak się okazuje jakieś te poglądy na UE jednak ma :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety salę opuściliśmy krótko przed północą, nasze burzliwe obrady sporo się przeciągnęły :)

Bardzo dziękuję wiadomościom24 za przybycie oraz tak dokładną i ciekawą relację z wydarzenia. Ta debata wymagała od nas - studentów politologii na prawdę dużo pracy. Obrona często sprzecznych sobie poglądów nie jest wygodne, a i kontakt ze sztabami partii i i prośba o pomoc np. przy dekorowaniu stolika, o zaproszeniu polityka nie wspominając, też nie była usiana różami :) Ale w końcu po coś tą politologię studiujemy i taki kontakt z rzeczywistością polityczną na pewno był dla nas bardzo korzystny.

Problemy, które omawialiśmy podczas debaty powinny zostać rozważone w prawdziwym Sejmie, bo niestety przy głębszym wczytaniu się w programy wyborcze okazuje się, że partie nie mają poglądów (lub bardzo mgliste) na wiele kluczowych zagadnień związanych z integracją europejską.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A co ma Palikot to integracji europejskiej? Zresztą on już mandat złożył i sprzedał legitymację...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.