Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

23318 miejsce

Atmosfera Marsa była w przeszłości ciepła i wilgotna. Przestała być przyjazna pod wpływem wiatru słonecznego

Marsjańska sonda MAVEN dostarczyła interesujących danych dotyczących atmosfery Marsa. W przeszłości na Czerwonej Planecie panowały warunki sprzyjające powstaniu życia. Co się stało? Mars utracił atmosferę pod wpływem wiatru słonecznego.

 / Fot. NASA/GSFCSonda Mars Atmosphere and Volatile Evolution (MAVEN) zidentyfikowała proces, który odegrał rolę w kształtowaniu się marsjańskiego klimatu - podaje NASA. Początkowo ciepłe i wilgotne warunki zamieniły w zimne i mało przyjazne pod wpływem wiatru słonecznego.

Wiatr słoneczny wywiewał gaz z atmosfery Marsa. Wyniki badań pokazują, że erozja atmosfery Marsa znacznie wzrasta podczas burz słonecznych i koronalnych wyrzutów masy. Utrata następuje w tempie około 100 gramów gazu na sekundę. Kilka miliardów lat temu, gdy Słońce było znacznie aktywniejsze proces ten był jeszcze bardziej dynamiczny. "Podobnie jak w przypadku kradzieży monet z kasy sklepowej, strata staje się zauważalna po jakimś czasie" - stwierdził Bruce Jakosky pracujący przy programie MAVEN.

Wiatr słoneczny to strumień cząstek, przede wszystkim protonów i neutronów, które pędzą z prędkością 1,6 mln kilometrów na godzinę.

Czytaj także: Sonda New Horizons przesłała wspaniałe zdjęcia Charona. Satelita Plutona usiany jest kanionami


28 września NASA podała, że na Czerwonej Planecie występuje woda. Smugi zaobserwowane przez spektometr obrazowy (MRO) ciemnieją i wydają się płynąć w dół po stromych zboczach w czasie ciepłych pór roku, a następnie znikają w chłodniejszych okresach. Pojawiają się one w kilku miejscach na Marsie, kiedy temperatury są powyżej minus 23 Celsjusza. - Ogłaszamy dziś, że Mars nie jest suchą, jałową planetą, jak myśleliśmy w przeszłości. Dzisiaj oświadczamy, że w określonych warunkach na Marsie istnieje woda w stanie ciekłym - mówił we wrześniu Jim Green, dyrektor Nauk Planetarnych NASA.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

NASA była stwierdziła na przykład, że:

"For 650,000 years, atmosphere carbon dioxide had never been above this line" :

http://climate.nasa.gov/evidence/


Z kolei Komitet Nauk Geologicznych PAN w swoim oficjalnym stanowisku stwierdził, że:

"W ciągu ostatnich 400 tysięcy lat – jeszcze bez udziału człowieka – zawartość CO2 w
powietrzu, jak tego dowodzą rdzenie lodowe z Antarktydy, już 4-krotnie była podobna, a nawet wyższa od wartości obecnej."

http://www.planetaziemia.pan.pl/GRAF_aktual-2009/11_Stanowisko_KNG.pdf


Należy więc zadać pytanie, czy ta pionowa krecha na wykresie NASA, to bezczelne kłamstwo NASA, czy może zignorowanie tej krechy przez PAN - to bezczelne kłamstwo.
Jedno jest pewne. Ktoś kłamie. I to bezczelnie


"Gulczas, a jak myślisz ?" Kto? ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

NASA jest fajną i zarazem bardzo drogą instytucją bajkopisarską za pieniądze podatnika. Tworzy piękne bajeczki dla gawiedzi.

Człowiek z przeciętną wiedzą z zakresu fizyki może zastanowić się nad tym wyjaśnieniem i zapytać: to wobec tego dlaczego ten wiatr słoneczny nie wywiał dotychczas atmosfery z Venus czy Ziemi? A na te planety wiatr ten działa przecież jeszcze silniej niż na marsjańską atmosferę... Na niewiele zda się również teoria ochronna magnetyzmu czy grawitacji...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.