Facebook Google+ Twitter

Atmosfera Marsa była w przeszłości ciepła i wilgotna. Przestała być przyjazna pod wpływem wiatru słonecznego

Marsjańska sonda MAVEN dostarczyła interesujących danych dotyczących atmosfery Marsa. W przeszłości na Czerwonej Planecie panowały warunki sprzyjające powstaniu życia. Co się stało? Mars utracił atmosferę pod wpływem wiatru słonecznego.

 / Fot. NASA/GSFCSonda Mars Atmosphere and Volatile Evolution (MAVEN) zidentyfikowała proces, który odegrał rolę w kształtowaniu się marsjańskiego klimatu - podaje NASA. Początkowo ciepłe i wilgotne warunki zamieniły w zimne i mało przyjazne pod wpływem wiatru słonecznego.

Wiatr słoneczny wywiewał gaz z atmosfery Marsa. Wyniki badań pokazują, że erozja atmosfery Marsa znacznie wzrasta podczas burz słonecznych i koronalnych wyrzutów masy. Utrata następuje w tempie około 100 gramów gazu na sekundę. Kilka miliardów lat temu, gdy Słońce było znacznie aktywniejsze proces ten był jeszcze bardziej dynamiczny. "Podobnie jak w przypadku kradzieży monet z kasy sklepowej, strata staje się zauważalna po jakimś czasie" - stwierdził Bruce Jakosky pracujący przy programie MAVEN.

Wiatr słoneczny to strumień cząstek, przede wszystkim protonów i neutronów, które pędzą z prędkością 1,6 mln kilometrów na godzinę.

Czytaj także: Sonda New Horizons przesłała wspaniałe zdjęcia Charona. Satelita Plutona usiany jest kanionami


28 września NASA podała, że na Czerwonej Planecie występuje woda. Smugi zaobserwowane przez spektometr obrazowy (MRO) ciemnieją i wydają się płynąć w dół po stromych zboczach w czasie ciepłych pór roku, a następnie znikają w chłodniejszych okresach. Pojawiają się one w kilku miejscach na Marsie, kiedy temperatury są powyżej minus 23 Celsjusza. - Ogłaszamy dziś, że Mars nie jest suchą, jałową planetą, jak myśleliśmy w przeszłości. Dzisiaj oświadczamy, że w określonych warunkach na Marsie istnieje woda w stanie ciekłym - mówił we wrześniu Jim Green, dyrektor Nauk Planetarnych NASA.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

NASA była stwierdziła na przykład, że:

"For 650,000 years, atmosphere carbon dioxide had never been above this line" :

http://climate.nasa.gov/evidence/


Z kolei Komitet Nauk Geologicznych PAN w swoim oficjalnym stanowisku stwierdził, że:

"W ciągu ostatnich 400 tysięcy lat – jeszcze bez udziału człowieka – zawartość CO2 w
powietrzu, jak tego dowodzą rdzenie lodowe z Antarktydy, już 4-krotnie była podobna, a nawet wyższa od wartości obecnej."

http://www.planetaziemia.pan.pl/GRAF_aktual-2009/11_Stanowisko_KNG.pdf


Należy więc zadać pytanie, czy ta pionowa krecha na wykresie NASA, to bezczelne kłamstwo NASA, czy może zignorowanie tej krechy przez PAN - to bezczelne kłamstwo.
Jedno jest pewne. Ktoś kłamie. I to bezczelnie


"Gulczas, a jak myślisz ?" Kto? ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

NASA jest fajną i zarazem bardzo drogą instytucją bajkopisarską za pieniądze podatnika. Tworzy piękne bajeczki dla gawiedzi.

Człowiek z przeciętną wiedzą z zakresu fizyki może zastanowić się nad tym wyjaśnieniem i zapytać: to wobec tego dlaczego ten wiatr słoneczny nie wywiał dotychczas atmosfery z Venus czy Ziemi? A na te planety wiatr ten działa przecież jeszcze silniej niż na marsjańską atmosferę... Na niewiele zda się również teoria ochronna magnetyzmu czy grawitacji...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.