Facebook Google+ Twitter

Atomowa kolizja w Oceanie Atlantyckim

Na początku lutego dwie nuklearne łodzie podwodne, brytyjska i francuska, zderzyły się w wodach Atlantyku. HMS Vanguard z Królewskiej Marynarki Wojennej i Le Triomphant z francuskiej Marine Nationale zderzyły się ze sobą podczas pełnego zanurzenia gdzieś na środkowym Atlantyku. Zdarzenie miało miejsce 3 lub 4 lutego, lecz dopiero teraz sprawa ujrzała światło dzienne.

Na screenie widać łódź podwodną HMS Vanguard / Fot. Screen ze strony http://www.thesun.co.uk/sol/homepage/news/article2240543.eceJednostki były w trakcie niezależnych, rutynowych patroli. Zderzyły się gdyż nowoczesne urządzenia antysonarowe sprawiły, że łodzie nie „widziały się” nawzajem do samego zderzenia. Na pokładzie Triomphant’a znajdowało się 101 osób, załoga Vanguarda to 140 osób. Nikt nie został ranny.

Brytyjskie Ministerstwo Obrony początkowo odmawiało jakiegokolwiek komentarza w tej sprawie. Wczoraj zwierzchnik brytyjskiej marynarki wojennej, admirał Jonathon Band wydaje oświadczenie, w którym mowa o zderzeniu dwóch łodzi podwodnych. - Sprawność jednostki została nienaruszona, a bezpieczeństwo nuklearne zachowane - powiedział.

Ministerstwo Obrony Francji 6 lutego wydało krótkie oświadczenie o tym, że Triomphant, podczas powrotu z patrolu, uszkodził sonar na skutek zderzenia z jakimś obiektem, prawdopodobnie kontenerem. Wczoraj potwierdzono, że francuska łódź zderzyła się z inną jednostką. - Doszło do krótkotrwałego kontaktu przy niewielkiej prędkości podczas zanurzenia - podało MO Francji.

Po incydencie Vanguard powrócił samodzielnie do bazy w Faslane w Szkocji, a Triomphant dopłynął do swojej bazy w L'Ile Longue niedaleko Brestu. Brytyjski Guardian podaje, że podczas holowania w porcie widziano wyraźne wgniecenia na kadłubie Vanguarda.

Obie łodzie wyposażone są w reaktor jądrowy (napęd) i mają zdolność do przenoszenia do 16 głowic atomowych. - Potencjalne konsekwencje są nie do pomyślenia. Nieprawdopodobne jest by nastąpiła eksplozja nuklearna, ale radioaktywny wyciek był możliwy. Co gorsza, mogliśmy stracić załogę i głowice. To była by narodowa katastrofa - podają brytyjskie źródła wojskowe na które powołuje się The Sun.

Źródła: Guardian, The Sun

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.