Facebook Google+ Twitter

Atomowa Korea Północna

Wg oficjalnych informacji Korea Północna przeprowadziła już dwie próby nuklearne co powinno ją uczynić mocarstwem atomowym. Więc dlaczego tak nie jest?

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/54/Nuclear_north_korea.png - Nuklearna Korea / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/54/Nuclear_north_korea.png Niemal od początku istnienia Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej (KRL-D) Kim ir Sen i jego świta dążyli do osiągnięcia jak największej przewagi militarnej nad przeciwnikami. Nie da się tego osiągnąć bez posiadania technologi atomowej, którą w latach 60. XX w. dysponowało 5 krajów: USA (pierwszy test nuklearny - 1945), ZSRR (1949), Wielka Brytania (1952), Francja (1960) i ChRL (1964). Korea Północna, nie pozostając w tyle, rozpoczęła prace nad bronią nuklearną.

Pierwsze kroki w tym celu stawiano już w 1956 r. jednak dopiero w 1962 roku powołano oficjalnie do życia Instytut Energi Atomowej. Przez ponad 20 lat program atomowy Korei Północnej "raczkował" i nie pojawiały się żadne informacje na ten temat. Kolejną ważną datą jest rok 1985, gdy KRL-D podpisuje NPT (Nuclear Non-Proliferation Treaty - Układ o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej), który jednak zobowiązuje USA do wycofania z półwyspu Koreańskiego całej zgromadzonej tam przez nich broni atomowej i stworzenie z tego rejonu strefy bezatomowej. W 1991 r. ówczesny prezydent USA, George Bush Senior ogłosił wycofanie wszystkich ładunków nuklearnych z rejonu Płw. Koreańskiego.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d2/Yongbyon_5MWe_Magnox_reactor.jpg - Ośrodek atomowy w Jongbion / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d2/Yongbyon_5MWe_Magnox_reactor.jpgJednak już w 1993 r. pojawiają się pierwsze oskarżenia o naruszenia postanowień podpisanych przez Phenian w traktatach międzynarodowych. MAEA chciała przeprowadzić kontrole w zakładzie w Jongbion (na zdjęciu w prawej), w którym znajdowały się reaktory atomowe. Przy okazji międzynarodowa agencja energii atomowej zarzuciła Korei Północnej złamanie punktów NPT. Inspektorzy nie zostali wpuszczeni do obiektu w Jongbion. Ośrodek Badań Jądrowych znajduje się 100 km od stolicy kraju. Oficjalnie znajduje się w nim reaktor atomowy typu MAGNOX o mocy 5 MW mogący wytwarzać pluton. Jednak tak naprawdę nie wiadomo co jeszcze znajduje się w ośrodku ponieważ nie wszędzie wpuszczano międzynarodowych inspektorów. W 2007 r., w obecności dziennikarzy zburzono 20-metrową chłodnię kominową co miało być symbolem zakończenia negocjacji pomiędzy zachodem a Phenianem. Jednak tegoroczna próba atomowa zniszczyła ten symbol.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi:


Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

antek patelmitrz
  • antek patelmitrz
  • 22.12.2011 16:13

dlaczego Izrael może posiadać bron atomową a Iran i Korea nie mogą?,czy każdy kraj musi lizać amerykańskie tyłki? Brawo Korea!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.