Facebook Google+ Twitter

Atomowe odpady pod Kutnem?

  • Źródło: Dziennik Łódzki
  • Data dodania: 2007-02-05 10:45

Gmina Łanięta pod Kutnem to jedno z najlepszych miejsc w kraju do składowania odpadów promieniotwórczych z elektrowni jądrowych - poinformowała Państwowa Agencja Atomistyki w Warszawie.

Problem z lokalizacją takiego składowiska pojawił się, gdy rząd powrócił do koncepcji budowy elektrowni atomowej w Żarnowcu.

- Na razie nie ma konkretnej decyzji w sprawie budowy polskiej elektrowni atomowej - mówi doktor Stanisław Latek, rzecznik Państwowej Agencji Atomistyki w Warszawie. - Dysponujemy jednak mapą ewentualnych lokalizacji składowisk odpadów promieniotwórczych, na której jest uwzględniony rejon Łaniąt oraz pobliskiej Kłodawy.

Zdaniem fachowców z PAA, układ warstw geologicznych w centralnej Polsce jest do tego celu najkorzystniejszy. Stanisław Jędrzejczak, wójt gminy Łanięta, nic nie słyszał o mapie składowisk. Przyznaje jednak, że w latach 70. XX wieku na terenie jego gminy były prowadzone badania geologiczne. Wtedy też odkryto pokłady soli. - W planie zagospodarowania przestrzennego nie mamy takiej inwestycji - zapewnia. - Jeśli dostaniemy oficjalne pismo w sprawie lokalizacji składowiska, na pewno skonsultuję się z mieszkańcami.

Mieszkańcy gminy Łanięta oraz gmin ościennych już deklarują, że zaprotestują, jeśli dojdzie do próby budowy składowiska.

Dyrekcja Państwowej Agencji Atomistyki zapewnia, że lokalizacja musi uzyskać akceptację lokalnego środowiska. Gdyby jednak składowisko miało powstać, należałoby wykonać wiele kosztownych badań. (dag)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.