ATP Londyn: Fyrstenberg i Matkowski wygrywają z braćmi Bryan!

Wygrana z bliźniakami przybliżyła znacząco polską parę do występu w półfinałach deblowego turnieju ATP World Tour Finals w Londynie. W trzecim dniu turnieju swoje mecze wygrali też Roger Federer i Robin Soderling.

W wieczornym meczu deblowej grupy A zmierzyli się rozstawieni z jedynką amerykańscy bracia Bryan i polski duet Mariusz Fyrstenberg/Marcin Matkowski (nr 6). Przystępując do tego pojedynku Polacy mieli ujemny bilans spotkań z amerykańskimi bliźniakami. W pierwszym secie Polacy grali słabo, popełniali wiele błędów i dwa razy przegrali swoje podanie, a set padł łupem braci Brytanów. W drugim secie gra się wyrównała, obydwa deble wygrywały swoje serwisy do stanu po pięć, kiedy to Mariusz Fyrstenberg dał się przełamać. Polacy dalej jednak walczyli i pomimo trzech piłek meczowych dla przeciwników udało im się doprowadzić do tiebreaka. Polacy prowadzili 6:3 i wydawało się, że będą serwować, żeby wygrać tę partię, kiedy to jeden z braci popełnił podwójny błąd serwisowy i tego seta wygrali Fyrstenberg/Matkowski 7:4.

W super tiebreaku polski debel szybko zdobył prowadzenie 5:3, potem 8:4, a po chwili Polacy mieli cztery piłki meczowe. Amerykanie pod presją bronili się jeszcze, ale ostatecznie to debel Fyrstenberg/Matkowski był lepszy po trwającym godzinę i trzydzieści osiem minut meczu, który zakończył się wynikiem 2:6, 7:6 (4) 10:8. W całym spotkaniu Polacy wykorzystali tylko jedną szansę na przełamanie i mieli też niższy procent celności pierwszego serwisu (57 do 67 amerykańskich braci). Żeby awansować do półfinałów, muszą wygrać seta w następnym pojedynku z Jurgenem Melzerem i Philippem Petzschnerem.

Wcześniej, w pierwszym meczu deblowej grupy A zagrali rozstawieni z trójką Lukas Dlouhy/Leander Paes (Czechy/Indie) i turniejowa ósemka Jurgen Melzer/ Philipp Petzschner (Austria/ Niemcy). Austriak i Niemiec szybko zdobyli prowadzenie 5:2, ale Dlouhy i Paes odrobili straty i o losach tego seta zadecydował tiebreak, wygrany przez Melzera i Petzschnera. W drugim secie to para Dlouhy/Paes objęła prowadzenie 4:1. Przeciwnikom udało się odrobić straty i doprowadzić do stanu po cztery, ale Niemcowi tym razem nie udało się utrzymać swojego podania i tę partię wygrała para czesko-indyjska. W super tiebreaku Czech i Hindus prowadzili już 8:4, ale rywale zdołali wyrównać na po osiem. Chwilę później po błędzie Czecha Melzer i Petzschner mieli meczbola, którego skwapliwie wykorzystali. Mecz zakończył się po godzinie i 45 minutach wynikiem 7:6 ( 9), 4:6, 10:8.