ATP Londyn: Porażka Polaków, horror w półfinale

Pomimo porażki w półfinale w londyńskiej hali O2, dla polskiego debla jest to jedno z najlepszych osiągnięć w karierze. W finale singla World Tour Finals spotkają się Rafael Nadal i Roger Federer.

W pierwszym półfinale zagrały dwie najlepsze pary świata: obrońcy tytułu z zeszłego roku - Amerykanie Bob i Mike Bryan oraz Kanadyjczyk Daniel Nestor i Serb Nenad Zimonjic. W pierwszym secie to Nestor i Zimonjic pierwsi zdobyli przełamanie i nie oddali tej przewagi już do końca seta. W drugiej partii role się odwróciły, to Amerykanie zdobyli przełamanie jako pierwsi i utrzymywali je do końca. Nestor i Zimonjic mieli szanse na odrobienie strat, ale as serwisowy Boba ostatecznie dał tego seta bliźniakom.

O losach meczu miał zadecydować super tiebreak. Obydwa deble solidarnie zdobywały punkty, nie było ani jednego małego przełamania. Przy stanie 8:9 Serb i Kanadyjczyk mieli pierwszą piłkę meczową, ale nie udało im się jej wykorzystać. Po chwili to bliźniacy mieli szansę na zakończenie meczu, ale bekhendowy wolej Zimonjicia był nie do obrony. Następna piłka była drugą szansą na skończenie meczu dla Nestora i Zimonjicia i ostatnią w tym spotkaniu. Ostatecznie ten żywy, wypełniony szybkimi akcjami, stojący na wysokim poziomie mecz zakończył się po godzinie i dziesięciu minutach wynikiem 6:3, 3:6, 12:10 dla Nestora i Zimonjicia.

W drugim półfinale polska para Mariusz Fyrstenberg/Marcin Matkowski spotkała się z parą hindusko-białoruską Mahesh Bhupathi/Maks Mirny. W pierwszym secie Polacy dzielnie walczyli, ale woleje Bhupathiego i serwisy Mirnego były zbyt dokładne i to rywale wygrali tę partię. W drugim secie sytuacja wyglądała podobnie, mecz mógł się skończyć już przy podaniu Mariusza Fyrstenberga, ale Polak obronił się i to Maks Mirny dokonał dzieła zniszczenia. Polski debel obronił dwie piłki meczowe, przy trzeciej skapitulowali. Mecz zakończył się wynikiem 6:4, 6:4 po godzinie i dwudziestu dwóch minutach.

W pierwszym półfinale singla spotkali się Hiszpan Rafael Nadal (nr 1) i Szkot Andy Murray (nr 5). Szkot wygrał ich ostatnie spotkanie w tym roku w Toronto, ale ogólny bilans ich rywalizacji był korzystny dla Nadala (osiem wygranych meczów).