ATP: W Montrealu wystartował turniej z cyklu Masters

Turniej rozpoczęty w Montrealu jest szóstym tegorocznym z tej serii. Są to, obok rozgrywek wielkiego szlema, najważniejsze tenisowe zawody na świecie.

Marat Safin / Fot. ITAR-TASS / Alexander KurovW Kanadzie tenisiści rywalizują na nawierzchni typowej dla tego regionu czyli na kortach twardych. Tytułu broni Hiszpan Rafael Nadal, który przed rokiem pokonał w finale Niemca Nicolasa Kiefera. Nadal wraca do rozgrywek ATP, po kilkumiesięcznej przerwie, spowodowanej przemęczeniem po ciężkim dla niego pierwszym półroczu rozgrywek. Po sensacyjnej porażce z Soderlingiem w Paryżu, zrobił sobie dłuższą przerwę, rozgrywane w kolejnych tygodniach turnieje z cyklu Masters w Montrealu i Cincinnati oraz US Open dadzą nam odpowiedź, czy Nadal jest w stanie rywalizować na najwyższym poziomie, odcuwając kontuzje kolan.

W Montrealu nie zabraknie również lidera światowych rozgrywek, Szwajcara Rogera Federera. Federer przed rokiem odpadł już w 1. swoim meczu przeciwko Francuzowi Simonowi, teraz ma świetną okazję do rehabilitacji. Szwajcar przygotowuje sie do US Open, gdzie będzie starał się obronić mistrzowski tytuł po raz kolejny i przedłużyć zwycięską serię na Flushing Meadows do sześciu triumfów z rzędu. W zeszłym roku Federer słabo spisywał się w poprzedzających US Open turniejach; odpadał we wczesnych rundach. Porażki tamte, były jednak - jak się później okazało - tylko rozgrzewką do najważniejszych zawodów, gdzie Roger nie znalazł godnego siebie rywala.

W poniedziałek rozpoczęto spotkania pierwszej rundy. Nieoczekiwaną porażkę poniósł reprezentant USA, Sam Querrey. Amerykanin, który w ostatnich tygodniach grał trzykrotnie w finale, tym razem nie znalazł sposobu na Niemca Philippa Petzschnera, przegrywając gładko w dwóch setach 5:7, 3:6. Kolejną porażkę we wczesnej fazie poniósł Rosjanin Marat Safin, który nie sprostał Francuzowi Gaelowi Monfilsowi w trzech setach 2:6, 6:3, 2:6.

Dla Safina aktualny sezon to jeden z ostatnich (o ile nie ostatni) na światowych kortach. Rosjanin wielokrotnie powtarzał, że nie czuje już takiej przyjemności z gry jak kiedyś, a odpowiedni moment na zakończenie przygody z tenisem zbliża się dla niego nieubłaganie. Fani Rosjanina, liczą jednak, że Safin zadziwi jeszcze w tym sezonie wszystkich i zaliczy dobry występ, jeżeli nie na USOpen to w końcowej części sezonu podczas turniejów w Moskwie i St. Petersburgu.

We wtorek, w Montrealu swój udział w turnieju rozpoczną m.in. rozstawieni z nr 3 oraz nr 1 Murray i Federer.