Facebook Google+ Twitter

Atrakcja turystyczna Japonii zapadnie się?

Trudno w to uwierzyć, ale Kraj Kwitnącej Wiśni leży na wąskim łańcuchu, blisko 7 tys. wysp pokrytych górami na archipelagu południowej Azji, ciągnącym się przez 3,3 km. Najwyższą górą jest wulkan Fudżi. Zdaniem naukowców, góra wulkanu może wkrótce się zapaść.

Góra Fudżi / Fot. Gabuchan/Creative Commons 2.0Jedną z większych atrakcji turystycznych Japonii jest od wielu lat, słynny na świecie wulkan, Góra Fudżi. Według ekspertów, wulkanowi Fudżi grozi zapadnięcie. Zależy to jednak od tego, czy nastąpi przesunięcie się biegnącego pod nim uskoku. Pod tym kątem trwają od kilku lat badania.

Zdaniem sejsmologów, którzy trzy lata badają górę wulkanu, pod nim przebiega nieodkryta wcześniej struktura tektoniczna. Dzięki symulowaniu fal sejsmicznych – podaje http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/601802,Gora-Fudzi-moze-sie-zapasc - naukowcy ustalili, że uskok pod wulkanem może być źródłem trzęsienia ziemi o sile do 7 stopni w skali Richtera. W ocenie geofizyków - stwarza to zagrożenie dla wulkanu. Jeśli wulkan się uaktywni, góra może runąć, a lawiny błota zasypią wtedy leżące u jej stóp miasto Gotemba.

Jak informuje gazeta.pl, dyrektor grupy naukowej, Yasuhiro Yoshida uważa, że niezbędne będą dalsze badania i analizy, które pozwolą ustalić, jak aktywność uskoku pod górą może wpłynąć na wulkan oraz jak aktywność wulkaniczna może rzutować na ryzyko wystąpienia dużego trzęsienia ziemi.

Góra Fudżi, czyli wulkan i jednocześnie najwyższy szczyt Japonii - liczący 3776 m n.p.m. - leży na bardzo starych skałach morskich, na wyspie Honsiu, na południowy zachód od stolicy kraju, Tokio. Średnica krateru wulkanu ma pół kilometra, a jego głębokość 250 m. Natomiast komora magmowa zajmuje objętość około 1400 km3 i leży na głębokości około 56 km. Wulkan ma trzy stożki, które są pozostałością po różnych fazach erupcji wulkanu.

Z kronik wiadomo, że od 781 roku nowej ery, Fudżi miał 10 erupcji, w tym trzy bardzo silne. Ostatnia erupcja nastąpiła w październiku 1707 roku i trwała aż do 1 stycznia 1708 r. Erupcja ta była efektem silnego trzęsienia ziemi z 28 października 1707 r. Według ekspertów, możliwość kolejnych erupcji ocenia się jako "znaczne". Warto wiedzieć, że w pobliżu Fudżi leżą dwa inne wulkany: Ashitaka i Hakone. Fudżi jest także przedmiotem szerokiego zainteresowania turystów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.