Facebook Google+ Twitter

Attac Europa: neoliberalna globalizacja źrodłem kryzysu finansowego

W dniach 14-17 stycznia br. w Warszawie odbyło się spotkanie Attac Europa, na temat skutków neoliberalnej globalizacji, która doprowadziła do powstania globalnego kryzysu finansowego!

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Katowice_-_BSKING.JPG&filetimestamp=20060420142238W spotkaniu Attac Europa oprócz działaczy z Polski, wzięli udział przedstawiciele Attac z Niemiec, Francji, Szwecji, Finlandii, Norwegii, Hiszpanii oraz Katalonii. Jak się okazuje proces prywatyzacji postępuje w całej Europie, a globalny kryzys finansowy stał się znakomitą okazją do sięgania przez prywatne banki oraz koncerny po publiczne pieniądze z budżetu państwa. Jednak na szczęście obywatele tych krajów nie pozostają bierni.

Attac Francja - w proteście przeciwko prywatyzacji poczty francuskiej zebrano ponad 2 mln podpisów, zaś prezydent Francji publicznie poparł ideę uregulowania rynku finansowego poprzez wprowadzenie podatku Tobina.

Attac Niemcy - organizacja prowadziła kampanię przeciwko prywatyzacji usług publicznych oraz na rzecz wprowadzenia podatku Tobina. W demonstracjach organizowanych przez Attac uczestniczyło w Niemczech ponad 100 tysięcy ludzi. Organizacja utrzymuje dobre kontakty ze związkami zawodowymi działającymi w Niemczech.

Attac Szwecja - następuje powolny demontaż szwedzkiego państwa dobrobytu na skutek neoliberalnych reform prowadzonych przez prawicowy rząd oraz wykorzystania globalnego kryzysu finansowego przez prywatne banki oraz koncerny. Te organizacje wielkiego biznesu starają się wyciągnąć pieniądze publiczne od państwa na finansowanie swojej działalności.
Szwedzkie związki zawodowe - co warto podkreślić jedne z najbardziej silnych związków zawodowych na świecie - powoli zauważają problem związany z skutkami neoliberalnej globalizacji. Ze względu na uprzywilejowaną pozycję zagranicznych inwestorów oraz oddziaływania wolnego handlu na szwedzki rynek pracy, dotychczasowe formy obrony układów zbiorowych pracy okazują się nie wystarczające. Stąd rośnie zainteresowanie związków zawodowych postulatami wysuwanymi przez organizację Attac.

Attac Finlandia - prowadzona jest kampania przeciwko prywatyzacji usług publicznych oraz na rzecz wprowadzenia podatku Bobina. Organizacja zorganizowała poważną debatę z udziałem wybitnych ekonomistów, którzy stawiają pytanie czy obecny globalny kryzys finansowy oznacza koniec globalnego kapitalizmu! Na ten temat w Finlandii wydana też została obszerna publikacja. Działacze tej organizacji prowadzili też bojkot koncernu Nokia. Jej działania spotykają się z coraz większym zainteresowaniem ze strony krajowych mediów.

Wszyscy uczestnicy spotkania Attac Europa podkreślili konieczność prowadzenia międzynarodowej kampanii na rzecz wprowadzenia podatku Tobina oraz regulacji systemu bankowego.

I na koniec chciałbym się podzielić z czytelnikami garścią swoich osobistych refleksji!
Jak się okazuje postępujący proces prywatyzacji usług publicznych czyli transportu, służby zdrowia czy poczty nie jest rzeczą przypadkową lecz skutkiem szukania nowych źródeł pozyskiwania dochodu przez globalne koncerny, banki czy fundusze inwestycyjne.
Prowadzona prywatyzacja ma właściwie tylko jeden zasadniczy cel: jest to maksymalizacja zysku przez menedżerów, głównych udziałowców oraz bankierów, kosztem zwykłych obywateli.

Tak jak można się zgodzić z tym, że zadaniem firmy jest maksymalizacja zysku, tak nie można się zgodzić z tym, że zadaniem państwa jest spełnienie oczekiwań globalnego kapitału, kosztem dobra wspólnego!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.