Facebook Google+ Twitter

Aukcje internetowe. Czy to bezpieczne miejsce?

O polskich portalach aukcyjnych słów kilka. Co kupimy? Jak się zabezpieczyć? Dla kogo są przeznaczone internetowe serwisy aukcyjne?

Czym to się je?

Kiedy w 1999 roku, w domowym zaciszu dwie osoby pracowały nad serwisem aukcyjnym Allegro, nikt nie przypuszczał, że przedsięwzięcie urośnie do takich rozmiarów. Obecnie firma prowadząca portal Allegro zamiast dwóch osób, zatrudnia kilkudziesięciu specjalistów w dziedzinie bezpieczeństwa, tworzenia stron WWW, tworzenia skryptów, marketingu oraz obsługi klientów. Później na rynku pojawiła się konkurencja czyli Aukcje24.pl, Świstak.pl i wreszcie światowy gigant eBay, który, póki co, raczkuje w naszym kraju.

Bezpieczeństwo.

Niestety, wraz z pojawieniem się portali aukcyjnych powstał także problem oszustw. Zdarzało się nie raz, że ktoś zamiast telefonu komórkowego znajdywał w paczce cegłę albo w ogóle nie dostawał nic, a pieniądze oczywiście przepadały. By przetrwać, serwisy wypracowały pewne metody zabezpieczeń.

O tym jak są zabezpieczeni klienci największego portalu aukcyjnego w kraju czyli Allegro opowiedział mi Tomasz Łapa z zespołu pracowników Allegro:

- Jeśli mamy obawy co do danej transakcji, być może warto poprosić Sprzedającego o udostępnienie usługi Escrow. System ten polega na tym, że najpierw Kupujący wpłaca pieniądze za wygrany przedmiot, które są następnie bezpiecznie przechowywane w Płatnościach Allegro. Następnie Sprzedający wysyła przesyłkę do Kupującego. W momencie potwierdzenia przez Kupującego otrzymanie towaru, Sprzedający otrzymuje należną kwotę.
Program Ochrony Kupujących zapewnia zaś kupującym rekompensatę do 300 zł po nieudanej transakcji. Chodzi tu o sytuacje, w których kupujący zapłacił za towar, ale go nie otrzymał lub otrzymał towar, który w sposób znaczący różni się od zawartego w opisie aukcji.

Ważnym elementem bezpieczeństwa w serwisie Allegro jest też system komentarzy. Serwis Allegro nie ingeruje w treści komentarzy wystawianych przez Użytkowników. Przed dokonaniem zakupu warto zapoznać się z komentarzami Sprzedającego, które są zazwyczaj dobrym źródłem informacji na temat jego podejścia do swoich Kontrahentów. Gdyby otrzymany towar był niezgodny z opisem (lub gdyby w ogóle nie dotarł do kupującego) można skontaktować w tej sprawie z Działem Obsługi Użytkownika Allegro."

Są oczywiście także inne metody zabezpieczania się jak choćby opcja sprawdzenia przesyłki w obecności listonosza bądź kuriera czy towar fizycznie jest w paczce i czy jest zgodny z opisem. W razie jakichkolwiek niezgodności można towar odesłać z powrotem do sprzedającego i domagać się wymiany na inny (jeśli był wadliwy) bądź zwrotu pieniędzy (jeśli dostaliśmy coś innego lub zamiast np. telefonu komórkowego zastaliśmy cegłę, a takie przypadki już były na aukcjach odnotowywane).

Można również wystąpić na drogę sądową z powództwa cywilnego. W takich przypadkach serwisy aukcyjne pomagają udostępniając wszelkie zachowane na swoich serwerach szczegóły dotyczące transakcji i stron biorących udział w jej zawarciu.

Jest również przepis mówiący, że osoba, która sprzedaje dany przedmiot (bez względu na to czy jest osobą prywatną czy jest to firma) w momencie sprzedaży udziela minimum rocznej rękojmi na sprzedany towar (art.10 Ustawy o Szczególnych Warunkach Sprzedaży Konsumenckiej) . Niektórzy kupujący jednak zabezpieczają się przed tym przepisem zawierając w opisach swoich aukcji specjalne klauzule. Oprócz tego kupując nowe przedmioty powinniśmy się zawsze upomnieć o paragon, fakturę bądź kartę gwarancyjną dystrybutora danej rzeczy na Polskę.

Czy warto?

Podsumowując kupowanie na aukcjach internetowych może być łatwe i przyjemne pod warunkiem, że zachowamy należytą ostrożność. Powinniśmy to robić zwłaszcza w przypadku transakcji opiewających na duże kwoty pieniędzy. Moim skromnym zdaniem aukcje internetowe to świetne miejsce dla osób, które chcą otworzyć własny biznes, ale nie mają środków na utrzymanie serwera lub na wynajęcie fizycznej powierzchni sklepowej. Jest również doskonałe dla ludzi chcących oszczędzać. Bezpieczeństwo transakcji rośnie z roku na rok, co oczywiście nie zwalnia nas z obowiązku zwracania uwagi na to co i od kogo kupujemy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.