Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3630 miejsce

Aurikuloterapia, czyli poznaj swoje ucho

Jest to leczenie różnorodnymi bodźcami działającymi na punkty skóry małżowiny usznej, inaczej zwana akupunkturą albo refleksologią uszną. Bodźcami mogą być: ucisk, nakłucie, promień lasera, ciepło, pole magnetyczne i inne.

Trochę historii

Ucho jest miejscem, w którym spotykają się kanały energetyczne ustroju ludzkiego, tak twierdzili Chińczycy już kilka wieków przed naszą erą. Oddziaływanie w takich miejscach musi mieć wpływ na stan energetyczny organizmu. Wiemy o tym z najstarszego źródła pochodzącego z IV wieku p.n.e., które znamy pod nazwą „Kanon medycyny”. Opisano w nim zaledwie 10 ze znanych dzisiaj punktów i używano ich w zasadzie tylko do leczenia chorób oczu, gardła i w gorączce.

Zastanawia fakt, dlaczego nakłuwania ucha nie miały w medycynie chińskiej tak dużego znaczenia w porównaniu do czasów współczesnych? Były nawet takie okresy w dziejach akupunktury, że zaledwie wspominało się o takich możliwościach leczenia. Być może za taki stan rzeczy odpowiadał brak dobrych jakościowo igieł. Trudno wyobrazić sobie, aby igłami z kamienia, bambusa czy ości rybiej precyzyjnie nakłuwać tak małe i delikatne strefy skóry ucha. Dopiero późniejsze zastosowanie igieł z metali kolorowych, a następnie stalowych dało większe możliwości terapeutyczne.

Również oddziaływania termiczne jak termopunktura zwana moksowaniem, czy przyżegania stosowane przez lekarzy europejskich w średniowieczu (później zresztą też!), nie mogły dawać zadowalających efektów, ponieważ oddziaływano jednocześnie na cały pakiet punktów.

Europejski wkład w rozwój metody

Groupe d'Etudes Médicales Lyonnais (GLEM) to stowarzyszenie non-profit działające w Lyonie od 1901, w którym pracował francuski lekarz Paul Nogier (1908 – 1996), twórca współczesnej aurikuloterapii wysoko ceniony przez chińskich akupunkturzystów. Dzisiaj śmiało możemy powiedzieć, że ten zapomniany nieco przez nich sposób leczenia zrodził się na nowo dzięki lekarzowi spoza Chin.

Nogier przeprowadził szczegółowe badania dotyczące rozmieszczenia miejsc do nakłuć w obrębie ucha i ustalił położenie 130 punktów w każdej małżowinie. Rozmieszczenie tych punktów przypomina ułożenie płodu w macicy. Takie podobieństwo wykorzystuje się do ich lokalizacji. Opracował również zasady ich nakłuwania. Jego prace życzliwie przyjęli akupunkturzyści francuscy, a potem nawet sami mistrzowie akupunktury Chińczycy, którzy wprowadzając rozwiniętą już metodę do codziennej praktyki doprowadzili ją do perfekcji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.