Facebook Google+ Twitter

"Auschwitz - Naziści i Ostateczne Rozwiązanie" Laurence'a Rees'a

Niedawna rocznica wybuchu II wojny światowej to okazja do uczczenia pamięci poległych w trakcie tego strasznego wydarzenia

1 września minęło 69 lat od czasu kiedy wybuchła II wojna światowa. Najbardziej niszczycielska i najbardziej kosztowna wojna w dziejach ludzkości. Szacuje się, że w jej trakcie zginęło 72 miliony ludzi, z czego 47 milionów to cywile. Z racji niedawnej rocznicy, warto przypomnieć ludziom również o dokonanym podczas tej wojny ludobójstwu, za które odpowiadali hitlerowcy.

Zapewne duży procent ludzi zna prawdę o holocauście i eksterminacji Żydów w czasie trwania działań wojennych, zapewne większość kojarzy również pojęcie ‘ostatecznego rozwiązania.’ Niestety niewielu ludzi zna szczegóły dotyczące tej straszliwej zbrodni, która pochłonęła życia niemal 6 milionów Żydów w obozach koncentracyjnych i gettach. Gdy ktoś wspomni o eksterminacji Żydów, zapewne większości przychodzi do głowy tylko jedno nazwisko – Hitler.

W swojej książce "Auschwitz - Naziści i 'Ostateczne Rozwiązanie'," autor Laurence Rees przypomina, że naziści od początku swojego istnienia byli znani ze swoich antysemickich poglądów, Hitler, tak jak i większość nazistów, nawet przed dojściem do władzy w 1933 roku oskarżał Żydów o klęskę Niemiec w I Wojnie Światowej. Był to główny motyw jego nienawiści. Pragnął zemsty. Uważał, że Żydzi są pijawką, która dla własnych korzyści wysysa dobra z niemieckiego narodu.

Kiedy jednak wybuchła II Wojna Światowa, nie było jeszcze planów eksterminacji narodu żydowskiego. Sam Hitler był świadom, że utrzymanie swojego poparcia w oczach Niemców jest w dużej mierze zależne od sposobu rozwiązania delikatnej kwestii, jaką była, niewątpliwie, kwestia żydowska. ‘Ostateczne rozwiązanie’ miało inny charakter na początku, aniżeli pod koniec wojny. W zamyśle Żydzi mieli zostać pozbawieni swojego mienia, odseparowani od reszty społeczeństwa i wywiezieni z Europy. Pojawiały się nawet propozycje wywiezienia wszystkich Żydów do Afryki po szybko wygranej wojnie.

Na ewolucję "ostatecznego rozwiązania" składało się wiele czynników. Głównym powodem niewątpliwie były wciąż przedłużające się walki. Niemcy nie spodziewali się skutecznego oporu, a co za tym idzie, nie byli przygotowani na odseparowanie i wywiezienie tak ogromnej liczby Żydów z kontrolowanej przez siebie części Europy. Pojawiały się plany selekcji Żydów na zdolnych do pracy i bezużytecznych. Tych, których uważano za bezproduktywnych z początku rozstrzeliwano, duszono za pomocą spalin z ciężarówek, a ciała kopano w wielkich rowach. Impet z jakim oficerowie niemieccy pragnęli wykonywać rozkazy przełożonych, starając się o względy, przerastał nawet ich samych. Toteż oni sami inicjowali nowe sposoby na ‘pozbycie’ się niechcianych Żydów.

Pierwsze obozy koncentracyjne nie powstały z myślą o wyniszczeniu narodu żydowskiego, były one przeznaczone dla jeńców wojennych, przeciwników politycznych, zbrodniarzy, inwalidów, a nawet i homoseksualistów. Przykładem takiego obozu było Auschwitz. W czasie gdy obóz oświęcimski był wciąż mało efektywnym obozem, jeżeli chodzi o plany eksterminacji, powstawały w tym czasie nowe, których już głównym zadaniem było uśmiercanie ludzi gazem znanym jako Cyklon B i palenie ich ciał w krematoriach. W trakcie wojny Auschwitz jednak ewoluowało ze zwykłego obozu pracy, by pod koniec wojny stać się najsławniejszym do dziś obozem zagłady.

Dzisiaj głównie Hitlera obwiniamy za śmierć milionów Żydów, Polaków, oraz ludzi innych narodowości. Natomiast nie zdajemy sobie sprawy, że nie był on głównym pomysłodawcą obozów zagłady. Rees przedstawia nam jednak prawdę o wiele bardziej okrutną. Za ludobójstwem stało ponad 700 oficerów SS, którzy nie tylko wykonywali rozkazy, ale również sami wdrażali swoje pomysły w tym strasznym procederze jakim było "ostateczne rozwiązanie." Do dziś wielu oficerów nie zostało skazanych za swoje zbrodnie, jako że uważano ich tylko i wyłącznie za pionki na szachownicy jednego człowieka. Do dziś wydarzenia z tamtych lat pozostają dla wielu niewyobrażalne. Dlatego musimy pamiętać o tym, co się stało 69 lat temu, jakie skutki przyniosło to wydarzenie i starać się jako obywatele, aby nigdy więcej nie patrzeć obojętnie na podobne okrucieństwa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.