Facebook Google+ Twitter

Auschwitz-Birkenau jako raj na ziemi? Premiera spektaklu "Album Karla Höckera" Teatru Trans-Atlantyk

Auschwitz-Birkenau - dla więźniów piekło na ziemi. A dla Nazistów? Szokujący obraz życia wysoko postawionych oficerów SS w obozie koncentracyjnym w multimedialnym spektaklu "Album Karla Höckera" Teatru Trans-Atlantyk. Pokaz przedpremierowy już 17 stycznia w klubie Karuzela w Warszawie, a prapremiera zaś 21 stycznia w Instytucie Teatralnym.

 / Fot. Materiał prasowyInspiracją do powstania spektaklu "Album Karla Höckera" był osobisty album fotograficzny oficera SS Höckera, adiutanta jednego z komendantów obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau.

Przedstawienie zostało oparte na analizie zdjęć i aktorskich improwizacjach z użyciem metod teatru dokumentalnego. Końcowy rezultat będzie połączeniem teatru i multimediów, kreatywnej interpretacji materiałów źródłowych i dokumentalnych badań przeprowadzonych dzięki uprzejmości muzeum w Oświęcimiu, które pozwoliło twórcom spektaklu zwiedzić miejsca niedostępne dla turystów, m.in. komendanturę obozu, biuro Hössa, miejsce eksperymentów dr Mengele i Wirthsa, domy, w których oficerowie SS mieszkali ze swoimi rodzinami, czy przeczytać ich pamiętniki. Artyści dotarli także do oddalonego o 20 km od Auschwitz ośrodku Solahuette, ówczesnego Spa z pięknym widokiem na góry i jezioro, gdzie wypoczywali najwyżsi rangą oficerowie i ich asystentki.

Zobacz także: House of Cards. Zobacz oficjalny zwiastun 3. sezonu (wideo)

"Album Höckera przynosi unikalne spojrzenie na historię Holocaustu i jego sprawców. Zamiast nieludzkich potworów, pokazuje ludzi zrelaksowanych, bawiących się z psami, flirtujących, śmiejących się, a nawet dekorujących świąteczną choinkę. Wierzymy, że aktor jest dokumentalistą o unikalnych umiejętnościach, potrafiącym czytać obrazy fotograficzne i przekładać je na żyjące i mówiące postaci. Naszym celem jest pokazanie sprawców Holocaustu poprzez szkło powiększające ich własnego widzenia samych siebie" - mówi Paul Bargetto, amerykański reżyser, dyrektor nowojorskiego festiwalu teatralnego Undergroundzero, twórca Teatru Trans-Atlantyk.

Twórcy spektaklu starają się nie stawiać tez, tylko zadawać widzom pytania m.in. jakie mechanizmy powodują, że ludzie stają się nieludzko źli, jakie są granice fanatyzmu, gdzie leży granica odpowiedzialności za czyny, czy dziś możliwe jest powtórzenie sytuacji z obozów zagłady, ile sami wiemy o Holokauście i o tym, co się tam wydarzyło?

Projekt jest współorganizowany przez culture.pl. Spektakl powstał we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza, Instytutem Teatralnym im. Z. Raszewskiego, bemowskim Centrum Kultury i portalem SOTO soto.waw.pl.

ALBUM KARLA HÖCKERA

Reżyseria: Paul Bargetto
Dramaturg: Małgorzata Sikorska-Miszczuk
Kostiumy: Agnieszka Kaczyńska
Występują: Marta Król, Helena Chorzelska, Krzysztof Polkowski, Grzegorz Sierzputowski, Tomasz Sobczak

POKAZ PRZEDPREMIEROWY: sobota, 17 stycznia, godz. 18.00, klub Karuzela, ul. Konarskiego 85, Warszawa
PRAPREMIERA: środa, 21 stycznia, godz. 19.00, Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego, ul. Jazdów 1, Warszawa; bilet 20 zł
KOLEJNE SPEKTAKLE: niedziela 25 stycznia i poniedziałek 2 lutego, godz. 19.00, Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego, ul. Jazdów 1, Warszawa; bilet 20 zł.

Informacja prasowa

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.