Facebook Google+ Twitter

"Auschwitz-Birkenau. Miejsce, na którym stoisz…"

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2012-03-02 09:27

Na rynku wydawniczym ukazała się interesująca publikacja "Auschwitz-Birkenau. Miejsce, na którym stoisz…".

W albumie zestawiono ze sobą 31 zdjęć (wybranych spośród 200), wykonanych w 1944 roku przez esesmanów, pokazujących zagładę Żydów w obozie Auschwitz II-Birkenau, z fotografiami tych samych miejsc, zrobionymi współcześnie przez Pawła Sawickiego.  / Fot. Paweł Sawicki / Fot. materiały Muzeum

Dr Piotr M.A. Cywiński, dyrektor Muzeum Auschwitz, we wstępie do książki napisał: "Postawiliśmy sobie za cel odnaleźć w terenie miejsca, które widać na zdjęciach albumu. Chcieliśmy ukazać z jednej strony ich dzisiejszą pustkę, ale z drugiej strony także ich charakter głębokiego śladu, który nie może ulec zatarciu. To jest istotą Miejsca Pamięci".

Posłuchajmy również wypowiedzi autora fotografii Pawła Sawickiego, który zgodził się porozmawiać nt tej publikacji z Wiadomościami 24.pl (za co serdecznie dziękuję!):

Co czuł Pan oglądając zdjęcia z okresu wojny?
- Zdjęcia z "Albumu Lili Jacob" znamy doskonale. To unikatowy dokument wizualny, pokazujący kolejne etapy eksterminacji w obozie Auschwitz II-Birkenau. Jednak przez pracę nad albumem musiałem oglądać je znacznie dokładniej i nieco inaczej, ponieważ musiałem zwracać uwagę na mnóstwo detali po to, aby odnaleźć te same miejsca dziś.

Czy praca nad albumem była trudna?
- Z jednej strony była to trudna praca analityczna, ale z drugiej oczywiście było to też trudne emocjonalnie, ponieważ cały czas towarzyszyły mi fotografie ludzi, wykonane dosłownie na kilka chwil przed ich śmiercią.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Dziś mija kolejna rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Warto przypomnieć...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Odwrócić czas jest dla człowieka niemożliwe. Pamiętać i pielęgnować pamięć o tym trzeba.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.