Facebook Google+ Twitter

Australia: Ekolodzy obawiają się skutków burz pyłowych

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-09-28 13:41

Australijscy ekolodzy obawiają się skutków burz pyłowych, jakie od kilkunastu dni nawiedzają ten kraj. Ich zdaniem nawiewany przez wiatr gęsty pył może zawierać materiał radioaktywny.

W zeszłym tygodniu pyłowa burza pojawiła się w stanach Nowa Południowa Walia i Queensland, w tym w Sydney. Gęsty pył miał półtora tysiąca razy większe stężenie niż zwykle. Widoczność była ograniczona, odwołano wiele lotów, mieszkańcy mieli kłopoty z oddychaniem.

Zdaniem niektórych ekologów burze pyłowe, które powstają na suchych terenach w głębi kraju mogą nieść ze sobą materiał radioaktywny z okolic kopalni uranu. To z kolei może zagrażać zdrowiu milionów Australijczyków. Eksperci z kopalni uspokajają jednak, że stężenie drobin uranu jest zbyt niskie, by stanowiło niebezpieczeństwo. Podobnego zdania jest część naukowców; twierdzą oni uran jest za ciężki, by mógł przenosić się na większe odległości.

Ostatnia burza pyłowa, jaka pojawiła się nad Queensland w weekend teraz przenosi się nad ocean. Jednak zdaniem ekspertów przed kolejnymi burzami Australijczyków mogą uchronić tylko deszcze.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.