Facebook Google+ Twitter

Australia kolejnym krajem, który nakłada embargo na Iran

W ślady UE idzie Australia. Kraj ten rezygnuje z importu ropy naftowej z Iranu. Dzień wcześniej embargo nałożyli ministrowie spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej.

 / Fot. Daniella Zalcman from New York City, USA. Website http://dan.iella.net/. Cropped by en:User:Moshino31./CC - BY - 2.0Szef australijskiej dyplomacji, Kevin Rudd, ogłosił w Londynie że jego kraj także podejmie odpowiednie kroki mające na celu sankcje wobec Iranu.

"W sprawie Iranu chcę wypowiedzieć się całkowicie jasno o decyzji podjętej w Brukseli dzień wcześniej w sprawie sankcji Unii Europejskiej. My, w Australii, podejmiemy dokładnie takie same kroki" - powiedział Rudd.

Unia Europejska wdrożyła w życie plan stopniowego karania Teheranu. Wszystkie działania mają zmusić irańskie władze do rozmów o programie nuklearnym.

TVN donosi, że od poniedziałku zakazane są wszelkie próby zawierania umów między członkami UE, a Iranem w sprawie irańskiej ropy. Wcześniejsze kontrakty zawarte na długi okres czasu, mają "ruszyć" dopiero od 1 lipca.

Czytaj też: Unia Europejska nałożyła sankcje na Iran. Ceny paliw pójdą w górę?


Iran twierdzi, że embargo samej Unii nic nie da. Decyzje podjęte w Brukseli zadowoliły USA oraz Izrael, zaś Rosja wyraziła ubolewanie. Embargo spowodowało także wzrost cen paliwa w Europie i USA.

Za co karzą Iran?


Embargo nałożone przez kraje UE i Australię, to kara za prace Iranu nad programem nuklearnym. Zdaniem USA i Unii Europejskiej, Teheran pracuje nad bronią masowego rażenia. Irańskie władze bronią się, twierdząc że o produkcji broni atomowej nie ma żadnej mowy, a wszelki rozwój uranu ma mieć w późniejszych czasach zastosowanie jedynie w cywilnych aspektach.

Iran grozi, że za nałożone embargo, wojsko zablokuje cieśninę Ormuz.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.