30682 miejsce

Australian Open: Tsonga lepszy od Djokovica!

Jo- Wilfried Tsonga uzupełnił grono półfinalistów wielkoszlemowego Australian Open. Po emocjonującym meczu pokonał wyżej notowanego Serba Novaka Djokovica.

/ Fot. FRANCK ROBICHON PAP/EPAW ostatnim pojedynku o awans do półfinału australijskiego turnieju rywalizowali: Novak Djokovic i Jo- Wilfried Tsonga. Początek spotkania był bardzo wyrównany. O rozstrzygnięciu dwóch pierwszych partii dwukrotnie zadecydował tie break. W pierwszym secie lepszy okazał się Francuz, w drugim- Serb. Druga odsłona to całkowita dominacja Djokovica, który pewnie wygrał 6:1. Wydawało się, że Serb znalazł już „sposób” na Tsongę. Ale nic bardziej mylnego. Bowiem kolejna partia to niespodziewane zwycięstwo Francuza 6:3. O ostatecznym wyniku musiał zatem zdecydować piąty set. W nim lepszy okazał się Jo- Wilfried Tsonga, który wygrał 6:1 i w konsekwencji tego cały mecz 7:6, 6:7, 1:6, 6:3, 6:1.

W innym pojedynku ćwierćfinałowym Roger Federer w czterech setach pokonał turniejową „szóstkę” Nikolaya Davydenkę. Pierwszy set nie zwiastował nic dobrego dla Szwajcara. Jak się później okazało przegrana w partii otwarcia 2:6 była „celowa”. „-"Przeszkadzało mi światło, które padało na kort i czekałem aż zajdzie słońce. Wiecie, to jak z opóźnieniem jak czekasz aż skończy padać deszcz"- tłumaczył Federer po zwycięskim pojedynku. Słowa Szwajcara są w pełni poparte ostatecznym wynikiem. Po porażce w pierwszym secie wygrał on bowiem trzy kolejne partie i cały mecz 2:6, 6:3, 6:0, 7:5. Szwajcar zapewnił sobie tym samym awans do półfinału imprezy w Melbourne Park. Warto dodać, iż Federer wystąpi po raz 23. z rzędu w ½ finału turnieju wielkoszlemowego.

Skład gier półfinałowych jest zatem ustalony. W meczach ½ finału wielkoszlemowego Australian Open 2010 zmierzą się: Roger Federer (Szwajcaria, 1.) i Jo-Wilfried Tsonga (Francja, 10.)
oraz Andy Murray (Wielka Brytania, 4.) i Marin Cilic (Chorwacja, 14.).