Facebook Google+ Twitter

Austria, Belgia: Protest z powodu spadających cen mleka

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-09-12 22:31

Austriaccy i belgijscy producenci mleka protestują z powodu spadających cen mleka. Hodowcy przyłączyli się do strajku farmerów z Francji.

W Belgii w okolicy miasta Namur wylano blisko 200 tysięcy litrów mleka. Również Austriacy zapowiadają podobne akcje.

Protesty rolników to efekt spadku cen mleka wywołanego niskim popytem w czasach kryzysu. W niektórych państwach Unii Europejskiej za litr mleka farmer dostaje połowę tego, co dwa lata temu.

Z danych organizacji IG Milch wynika, że strajkuje obecnie 40 procent, czyli 300 tysięcy francuskich mleczarzy. Protest oprócz Austriaków i Belgów poparli również Niemcy i Duńczycy, jednak nie przyłączyli się do strajku, gdyż nie pozwala im na to prawo krajowe.

Ostatnie demonstracje nastąpiły po tym, jak ministrom rolnictwa krajów UE nie udało się porozumieć w sprawie dotacji dla sektora mlecznego. W listopadzie szefowie resortów rolnictwa porozumieli się w sprawie podnoszenia o jeden procent kwot mlecznych aż do czasu ich likwidacji w 2015 roku.

Komisja Europejska w odpowiedzi na protesty zgodziła się na udzielenie ograniczonej pomocy, jednak stanowczo sprzeciwiła się powrotowi do centralnie regulowanego rynku mleka, od którego właśnie Unia stara się odejść.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

podwyżki - źle, obniżki - źle... :/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.