Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

21791 miejsce

Austria: Bunt księży. Domagają się zniesienia celibatu

Co 15. austriacki duchowny katolicki domaga się zniesienia celibatu, komunii dla rozwodników oraz wyświęcania kobiet. Kościół grozi im ekskomuniką.

Austriaccy duchowni podjęli rewolucyjną inicjatywę. Otwarcie domagają się zniesienia celibatu, wyświęcania na księży kobiet, udzielania rozwodnikom komunii oraz umożliwienia świeckim wygłaszania kazań podczas mszy.

Benedykt XVI. Watykan sprzeciwia się postulatom zbuntowanych księży / Fot. Kancelaria Prezydenta RP"W Kościele trzeba wprowadzić więcej demokracji" - apeluje założyciel inicjatywy, ks. Helmut Schüller.

Zdania Schüller'a nie popierają hierarchowie wiedeńscy, którzy odrzucają żądania zbuntowanych duchownych.

"Można głośno mówić o swoich obawach i zastrzeżeniach do parafii. Ale czym innym jest wzywanie do nieposłuszeństwa, wypowiadanie obowiązków i narażanie światowego Kościoła na niebezpieczeństwo" - stwierdza biskup Egon Kapellari.

Kardynał Schönborn oświadczył, że jest wstrząśnięty buntem duchownych oraz zagroził im ekskomuniką. Tłumaczył, że konflikt doprowadzić może do kolejnej fali odejść z Kościoła. W zeszłym roku ze wspólnoty wypisało się prawie 90 tys. ludzi i jak twierdzą eksperci, reakcja ta, jest odpowiedzią na ujawnione skandale pedofilskie.

"Nie jesteśmy grupą oszołomów. Popiera nas dwie trzecie wiernych. Mówimy o sprawach, które dotycząca wszystkich wierzących" - apelował w zeszłą niedzielę ojciec Udo Fischer, jeden z przywódców Inicjatywy.

Watykan sprzeciwia się postulatom zbuntowanych księży.

Ks. Schüller nie boi się jednak ekskomuniki. "Kościół to nie jest firma, nie można mnie zwolnić. Nie zostawię go na pastwę losu" - deklaruje duchowny.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (27):

Sortuj komentarze:

Kazimierz Sikorski
 • Kazimierz Sikorski
 • 18.06.2012 09:07

Wielu polskich księży "uciekło" do Austrii ze swoimi "gosposiami".Po co? Wiadomo.A potem przyjeżdżają do Polski w odwiedziny i klują w oczy swoja rozpustą.Często gościnnie odprawiają msze i nawołuja katolików do przestrzegania przykazań koscielnych.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Pianista
 • Pianista
 • 03.10.2011 21:17

Do Cyca
Panie, religia musi być zmienna, w zależności od poziomu rozwoju społeczeństwa, np. kiedyś interpretowano Biblię DOSŁOWNIE, czyli palono czarownice (na podstawie słynnego ,,Czarownicy żyć nie dozwolisz", wypierano się teorii heliocentrycznej (,,Umocniłeś Ziemię w jej podstawach- na wieki wieków się nie zachwieje"), itp. Może chciałby pan, aby dziś było podobnie?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Pianista
 • Pianista
 • 01.10.2011 16:17

Takich księży to ja rozumiem! Przecież Bóg dał mężczyźnie penisa nie tylko do sikania.;) W Kościele protestanckim i prawosławnym mają żony i jakoś żyją, prawda? A co do kobiet, to mają takie samo prawo do święceń kapłańskich jak mężczyźni. Ciekawe, dlaczego dotąd nie wprowadzono takowej reformy. Moja nauczycielka religii powiedziała mi kiedyś, że to dlatego, że Jezus był mężczyzną! A to jest już paranoja, bo załóżmy, że zamiast Jezusa rodzi się dziewczynka. I co, dzisiaj kobiety byłyby księżmi, a mężczyźni walczyliby o możliwość przyznania im święceń kapłańskich?!

Komentarz został ukrytyrozwiń
bombka dla PO
 • bombka dla PO
 • 13.09.2011 21:31

A poszli won z Kościoła postępowcy. Już tam Benedykt XVI z wami pojedzie, gnojki w sutannach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

...A jednak (po pierwsze) wielu (zwłaszcza większości 70 - 80 letniej części społeczeństwa) to skostnienie odpowiada, a po drugie gdyby nie to skostnienie to czym by się z kolei różnił od sekt, które się z niego choćby współcześnie wyodrębniło?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Są wprowadzane owszem na soborach. Myślę, że ci księża pomysł mają słuszny, ale kościół w którym władzę trzymają aktualnie ludzie po 70 lub nawet 80-ce prędzej upadnie niż się zmieni. Wiadomo jacy staruszkowie są "elastyczni". Ostatnie zmiany wręcz cofają tę organizację w przeszłość...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z tego co mi się wydaje to takie zmiany wprowadzane są na stosownych soborach (pomijając, że generalnie jakiekolwiek zmiany - szczególnie współcześnie, jak np. dotyczące tego gdzie trafiają dusze nieochrzczonych niemowląt - przychodzą w KK z wielkim trudem).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cyc: - "Reasumując - religia czy wyznanie (szczególnie chyba w katolicyzmie) to zbiór zasad, którego nie zmienia się zaraz bo coś komuś tam akurat nie pasuje."

Jak to nie? Żarty sobie robisz? A kto wprowadził odpusty, płacenie za msze, prawo do tworzenia i modlenia się do świętych posążków i obrazków, celibat, msze w językach narodowych, przeniósł dzień święty z soboty na niedzielę i tak dalej? :D

A co do możliwości bycia z kobietą, to owszem - skasowało by to automatycznie skandale pedofilskie i inne, bo by normalni ludzie zostawali księżmi to raz. A dwa, że przy oficjalnie tam znajdujących się kobietach to by się szybko takie rzeczy ujawniły...

Komentarz został ukrytyrozwiń
agata zdun
 • agata zdun
 • 28.08.2011 10:49

niech sobie wsadza swoje przyrodzenia między drzwi !!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Cyc
 • Cyc
 • 28.08.2011 10:43

Reasumując - religia czy wyznanie (szczególnie chyba w katolicyzmie) to zbiór zasad, którego nie zmienia się zaraz bo coś komuś tam akurat nie pasuje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.