Facebook Google+ Twitter

Austria: Coraz szersze kręgi zatacza skandal pedofilski w kościele katolickim

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-03-12 19:36

W Austrii coraz szersze kręgi zatacza skandal dotyczący molestowania nieletnich przez dostojników kościoła katolickiego. Dziś Austrię zaszokowały wyznania niemieckiego lekarza, który oskarżył o pedofilię kierownictwo słynnego Wiedeńskiego Chóru Chłopięcego.

33-letni berliński chirurg, który w latach 1985-1987 był członkiem tego chóru powiedział radiu ORF, że chłopcy byli gwałceni i zmuszani do seksu. Jego zeznania potwierdził psycholog z Monachium, który spiewał w Chórze w latach 1996-1997. Obaj mówili o "atmosferze terroru i strachu".

Wiedeński Chór Chłopięcy (Wiener Sangerknaben) założony w 1498 roku przez cesarza Maksymiliana, występuje raz w tygodniu w zamkowej Kaplicy Wniebozwięcia. Jest symbolem Austrii i stałym elementem kultury muzycznej Austriaków. Uczestnicy chóru wykonują utwory Mozarta, Schuberta i Straussa.

Lawinowo rośnie również liczba zeznań byłych wychowanków austriackich klasztorów, którzy ujawniają kolejne przypadki molestowania. Radio ORF relacjonuje zeznania aż pięciu ofiar mnichów z klasztoru Kremsmunster w Górnej Austrii. Kolejny przypadek ujawnił Reinhard Gutmann, który jako 10-latek padł ofiarą pedofilii w internacie klasztora Villherring.

Bruno Becker - opat benedyktyńskiego klasztoru św. Piotra w Salzburgu, najstarszego istniejącego klasztoru na terenie niemieckojęzycznym, przyznał się, że przed 40 laty molestował seksulanie 11-letniego wychowanka. Kolejny przypadek ujawnił Anzelm van der Linde opat klasztoru cystersów w Mehrerau w zachodniej Austrii. Do molestowania doszło w latach 80. w przyklasztorym gimnazjum.

W ubiegym tygodniu konferencja austriackiego episkopatu na posiedzeniu w St. Polten potępiła przypadki seksulanych naduzyć nieletnich i powołała pełnomconika do spraw pomocy ofiarom pedofilii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

sum
  • sum
  • 01.01.2011 23:58

Kontakt24, ''Pedofilia u zakonnic''.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.