Facebook Google+ Twitter

Austria: Kolejny skandal pedofilski z udziałem duchownych

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-03-09 16:05

W Austrii wybuchł kolejny skandal z udziałem najwyższych dostojników Kościoła katolickiego. Opat benedyktyńskiego klasztoru świętego Piotra w Salzburgu, Bruno Becker przyznał się, że przed 40 laty molestował 11-letniego wychowanka. Skandal jest tym większy, że Becker nie ujawnił tajemnicy dobrowolnie i usiłował ją zatuszować.

Ofiara opata zgłosiła się do rzecznika praw obywatelskich, który rejestruje podobne przypadki w austriackim Kościele, dopiero w ubiegłym roku, kiedy Bruno Becker został arcyopatem klasztoru benedyktynów. Duchowny przyznał się wówczas do molestowania 11-latka, ale nie zrezygnował z wysokiej funkcji w Kościele. Zaproponował swojej ofierze 5 tysięcy euro jako rodzaj "rekompensaty za doznane krzywdy" - o ile wycofa swoje oskarżenie.

Molestowany nie krył oburzenia. W publicznej wypowiedzi dla austriackiego radia uzupełnił swoje zeznanie ujawniając, że Bruno Becker molestował go regularnie przez 6 lat wraz z dwoma innymi zakonnikami.

Powiedział, że zdecydował się przemówić po latach, aby zachęcić inne ofiary do złożenia podobnych zeznań.

W oświadczeniu dla radia ORF1 arcybiskup Salzburga Alois Kothgasser zapewnił, że o incydencie dowiedział się dopiero kilkanaście dni temu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.