Facebook Google+ Twitter

Austria: Ktoś zniszczył mur byłego obozu w Mauthausen

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-02-14 12:37

Nieznani sprawcy zbezcześcili mur byłego obozu koncentracyjnego Mauthausen, niedaleko Linzu, w Austrii. Zdaniem policji, wandale musieli należeć do austriackiej organizacji ekstremistycznej.

Na zewnętrznym murze obozu koncentracyjnego wymalowano czerwoną farbą długi, ponad 20-metrowy, napis "Żydzi stanowili dla naszej ojczyzny takie same zagrożenie jak dziś muzułmanie. Trzecia wojna światowa - ósmą wyprawą krzyżową". Napis widoczny jest z dużej odległości, ponieważ litery mają 80 centymetrów wysokości.

Willi Mernyi z Narodowego Komitetu Mauthausen powiedział mediom, że "zbezczeszczenie Mauthausen uważa za największą prowokację w powojennej historii obozu". Policja sugeruje, że wandale działali pod osłoną nocy i wyklucza, by napis namalowało "kilku głupich wyrostków".

Jedna z austriackich firm podjęła się usunięcia napisu, ale dopiero po ustąpieniu mrozów. Obóz koncentracyjny w Mauthausen, 20 kilometrów od Linzu, składał się z całego systemu podobozów, w którym więziono 200 tysięcy osób z 30 krajów, w tym 50 tysięcy Polaków. Pomnik postawiony Polakom ma wmurowaną tablicę z napisem "W hołdzie patriotom polskim, pomordowanym przez hitlerowców w latach 1939- 1945".
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.