Facebook Google+ Twitter

Austria: Nazistowski ideolog skazany

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-28 08:54

Proces wywołał ogromne zainteresowanie. Sąd w Wiedniu uznał Honsika winnym z 21 punktów oskarżenia. Za notoryczne uchylanie się od kary i publiczne kwestionowanie zbrodni hitlerowskich prokurator Stefan Apostol żądał najwyższego wymiaru kary, czyli 20 lat pozbawienia wolności.

Honsik stanął przed sądem austriackim już w 1992 roku za publikację artykułów w latach 1986 - 1989, w których twierdził, że w obozach nie było komór gazowych, a naziści nie zamordowali 6 milionów Zydów. Został skazany na 18 miesięcy pozbawienia wolności. Uciekł jednak Hiszpanii, gdzie wydawał internetowe, nazistowskie pisma ("Halt") i antysemickie artykuły.

Ponieważ w Hiszpanii nie grozi kara za negowanie holocaustu, Honsik został aresztowany w Maladze dopiero 4 października 2007 na podstawie listu gończego Interpolu i wydany władzom austriackim. W Wiedniu odsiedział 18 miesięcy poprzedniego wyroku. Nowy proces wytoczono mu za kontynuowanie działalności nazistowskiej.

Po ogłoszeniu wyroku adwokat Honzika zapowiedział apelację, powołując się "na wolność wypowiadania opinii". Na stronach internetowych organizacji nazistowskich pojawiła się petycja, której sygnatariusze domagają się uwolnienia austriackiego nazisty.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.