Facebook Google+ Twitter

Austria wyda Chorwacji jej byłego generała

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-27 20:51

Ukrywający się w Wiedniu były chorwacki generał Vladimir Zagorec zostanie w najbliższych dniach wydany władzom tego państwa. Były wiceminister obrony i współpracownik prezydenta Franjo Tudjmana jest poszukiwany listem gończym za przekroczenie kompetencji służbowych i defraudację kilku milionów euro.

Byłego generała zatrzymali przed jego biurem maklerskim funkcjonariusze austriackich służb specjalnych i przewieźli do aresztu w Wiedniu. Rzecznik prokuratury Gerhard Jarosch powiedział dziennikarzom, że istniała obawa, że generał ucieknie za granicę. Potwierdził też, że austriacki rząd już wkrótce wyda nakaz ekstradycji generała do Zagrzebia.

Za czasów prezydenta Franio Tudmana i konfliktu zbrojnego z Serbią Vladimir Zagorec był wiceministrem obrony i mimo embarga ONZ sprowadzał w latach 1991-1995 nielegalnie broń do Chorwacji. Jest podejrzany o przywłaszczenie diamentów o wartości 5 milionów dolarów (3,2 mln euro), które jeden z handlarzy bronią przekazał mu jako depozyt w zamian za obietnicę dostaw systemu przeciwrakietowego. Odchodząc z ministerstwa Zagorec nie przyznał się do przywłaszczenia diamentów.

Generał uciekł do Austrii w roku 2000 i ukrywał się w Wiedniu przez siedem lat. W marcu ubiegłego roku został aresztowany na podstawie międzynarodowego listu gończego, ale wyszedł na wolność po zapłaceniu kaucji w wysokości miliona euro i założył prywatną firmę maklerską. Majątek chorwackiego generała szacuje się na 26 milionów euro.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.