Facebook Google+ Twitter

Austriaccy dyplomaci: Iran buduje pierwszą głowicę nuklearną

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-02-18 21:55

Austriaccy dyplomaci, akredytowani przy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) w Wiedniu, ujawnili sensacyjne szczegóły najnowszego raportu Agencji w sprawie polityki atomowej Iranu. Oficjalnie raport zostanie przedstawiony na posiedzeniu Rady Gubernatorów Agencji w marcu tego roku.

Zdaniem austriackich dyplomatów, raport podpisany przez szefa Agencji Japończyka Yukiya Amano, po raz pierwszy ostrzega przed zagrożeniem nuklearnym ze strony Iranu sugerując, że Teheran buduje już pierwszą głowicę nuklearną. Dyplomaci twierdzą, że nowy szef Agencji jest dużo bardziej krytyczny wobec polityki atomowej Iranu niż jego poprzednik Mohammed El Baradei. Raport jest bardzo konkretny i budzi zaufanie - powiedzieli dyplomaci austriackim mediom.

Teheran rozpoczął 9 lutego proces wzbogacanie uranu w swoim ośrodku atomowym w Natanz z 3,5 do 20 procent. Na razie Teheran wzbogaca uran w 164 wirówkach.

Na mocy porozumienia, wynegocjowanego w październiku ubiegłego roku w Wiedniu z Rosją, Niemcami i Wielką Brytanią, Iran miał wysłać do Rosji 80 procent swoich zasobów nisko wzbogaconego uranu, który miał potem zostać przekształcony we Francji w pręty paliwowe dla reaktora naukowo-badawczego w Teheranie. 6 stycznia Iran odmówił jednak wysłania większości swoich zasobów uranu za granicę. Decyzja Iranu zwiększyła presję na wprowadzenie sankcji wobec irańskiego rządu.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi: Iran MAEA


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.