Facebook Google+ Twitter

Austriaccy pocztowcy nie chcą prywatyzacji

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-09 21:45

Związek Austriackich Pocztowców zaapelował do rządu o powstrzymanie procesu restrukturalizacji, a co za tym idzie prywatyzacji Austriackiej Poczty. Prywatyzacja jest wynikiem dyrektyw Unii Europejskiej - konieczności osłabienia monopolu państwowego i liberalizacji rynku pocztowego.

Gerhard Fritz - szef związkowców określił pomysł prywatyzacji narodowej poczty za "szalony i obłąkany". W otwartym liście skierowanym do Wernera Faymanna - przewodniczącego Austriackiej Partii Socjaldemokratycznej (SPO) zażądał wstrzymania prywatyzacji i nie ulegania "absurdalnym dyrektywom Unii".

Austriacka Poczta jest największym monopolem państwowym. Zatrudnia 25 tysięcy pracowników. Do roku 2015 ma zostać zwolnionych 9 tysięcy osób. Propozycja rządu obejmuje drastyczne ograniczenie liczby placówek z 1300 do 300 filii na terenie całego kraju. Zamiast płacić rachunki na poczcie Austriacy mają korzystać z automatów, które będą również wydawać znaczki pocztowe i karty telefoniczne.

Przeciwnicy prywatyzacji argumentują, że w ubiegłym roku poczta zarobiła blisko 2 i pół miliarda euro. Zwolennicy odpowiadają jednak, ze większość wpływów pochodziła ze sprzedaży kuponów loteryjnych.
Prywatyzacja poczty będzie ważnym testem dla austriackich socjaldemokratów, którzy wygrali wrześniowe wybory parlamentarne. Werner Faymann, który od kilku tygodni prowadzi z chadekami rozmowy w sprawie utworzenia nowego rządu, obiecywał bowiem przed wyborami utrzymanie dotychczasowego zatrudnienia i walkę z biurokratycznymi przepisami Unii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Nie ma żadnego powodu, aby idiotyczna neoliberalna ideologia wolnej konkurencji opanowała wszystkie sfery życia. W pełni się zgadzam, że ten urojony pomysł Brukseli będzie testem dla austrackich socjaldemokratów czy są w istocie socjaldemokratami, czy też "siedzą w kieszeniach" ponadnarodowych korporacji, lub chcą w przyszłości tam pracować. Zdaję sobie doskonale z tego sprawę, że globalny kapitał wywiera na Brukselę ogromny nacisk w celu prywatyzowania wszystkich dziedzin, które przynoszą zysk. Dlatego też wszystkie partie socjaldemokratyczne działające w UE oraz związki zawodowe muszą podjąć wspólne działania aby do tego niedopuścić. Jeśli nie będzie silnego i zdecydowanego oporu społecznego usługi publiczne przestaną istnieć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.