Facebook Google+ Twitter

Austriackie media ostrzegają przed krachem rodzimej gospodarki

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-25 14:56

Wiedeńskie media ostrzegają przed krachem grożącym Austrii. Po upadku żelaznej kurtyny austriacka gospodarka korzystała na inwestycjach w Europie środkowej i wschodniej. Teraz jednak, w obliczu kryzysu, tamtejsze banki nie mogą liczyć na szybkie zwroty pożyczek zaciągniętych przez Czechy, Słowację i Polskę - twierdzą dzienniki "Der Profil" i "Die Presse".

Minister finansów Josef Pröll twierdzi, że Austria musi stawiać czoła największej recesji od czasów II wojny światowej. Kraje Europy środkowej i wschodniej są zadłużone w austriackich bankach na sumę 293 miliardów euro. Suma ta stanowi równowartość rocznego dochodu narodowego Austrii.

Austriackie banki chętnie pożyczały pieniądze - zarówno euro, jak i dolary czy franki szwajcarskie. Analitycy uważają, że 10 do 20 procent tego długu nie będzie można odzyskać, ze względu na upadek ukraińskiej hrywny i węgierskiego forinta. Austriackie banki były również aktywne w Rumunii, Bułgarii, Serbii i Chorwacji.

Trudną sytuację wiedeńskich instytucji finansowych obrazują giełdowe spadki ich akcji. Wartość akcji Erste Banku, udziałowca rumuńskiego banku Commerciala Romana, spadła w porównaniu z rokiem 2007 o połowę. Akcje Reiffeisen International, który inwestował na Ukrainie, spadły ze 122 do 13 euro.

Chcąc ratować sytuację kanclerz Werner Faymann zapowiedział przyznanie pomocy finansowej dla zagrożonych banków w wysokości 15 miliardów euro. Nie wykluczył przy tym możliwości wejścia przedstawicieli państwa do rad nadzorczych instytucji finansowych. Rząd Faymanna wystąpił również do Unii Europejskiej o udzielenie pomocy finansowej. Na razie jednak starania o to były bezskuteczne.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.