Facebook Google+ Twitter

Austriacy ''królikami doświadczalnymi''? Skandal ze służbą zdrowia w tle?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-02-02 19:46

Austriacki oddział organizacji "Transparency International" ocenia, że dziesiątki tysięcy Austriaków nieświadomie pełniło rolę "królików doświadczalnych" biorąc leki, które przepisywali im lekarze za łapówki od firm farmaceutycznych. Sprawa zbulwersowała austriacką opinię publiczną.

Bernhard Rupp - szef austriackiego oddziału Transparency International twierdzi, że za wskazane leki, przepisywane pacjentom, lekarze otrzymywali od koncernów farmaceutycznych od 10 do 1000 euro.

Lekarze rodzinni, po wypełnieniu anonimowej ankiety na temat danych pacjenta i jego reakcji na leki mieli dostawać po 100 euro. Pacjenci nie wiedzieli, że korumpowani przez firmy lekarze, przepisują im
leki, które nie były jeszcze dostatecznie sprawdzone na rynku, również dlatego, że nie były znane ich skutki uboczne.

W "marketingowym eksperymencie" brało udział wielu internistów. Zdaniem Bernharda Ruppa profesorzy renomowanych klinik za długotrwałe badania wymagające użycia wielu leków otrzymali nawet 10 tysięcy euro za pacjenta. Niewykluczone, że szpitale nie zdawały sobie sprawy z rozmiarów tego procederu.

Jan Oliver Huber - generalny sekretarz austriackiego Związku Firm Farmaceutycznych uważa jednak, ze tego rodzaju praktyki są sprzeczne z etycznym kodeksem koncernów jego branży. Austriackie ministerstwo zdrowia obiecało wprowadzić ścisłą rejestrację podobnych eksperymentów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.