Facebook Google+ Twitter

Austriacy wybierają dziś nowy parlament

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-28 08:00

Przedterminowe wybory spowodował lipcowy kryzys polityczny w związku z ratyfikacją traktatu lizbońskiego.

Bezpośrednią przyczyną rozpadu lewicowo-prawicowej koalicji w lipcu stało się oświadczenie lidera socjaldemokratów Wernera Faymanna, który uznał, że po odrzuceniu Traktatu Lizbońskiego przez Irlandię i ewentualnych zmianach w dokumencie, również Austriacy powinni zatwierdzić unijną konstytucję w referendum.

Wypowiedż Faymanna wywołała burzę na scenie politycznej. Deputowani ratyfikowali już bowiem traktat 24 kwietnia. Posłowie skrajnej prawicy porównywali wówczas ratyfikację z aneksją Austrii do III Rzeszy w roku 1938.

Organizacja "Ratujcie Austrię" zorganizowała wielotysięczną demonstrację przed siedzibą kanclerza w Wiedniu i zebrała wymaganych 100 tysięcy podpisów potrzebnych na rozpisanie referendum.

Cichym faworytem wyborów jest lewica, ponieważ w ostatniej chwili socjaldemokratom udało się przeforsować ustawy zwiększające emerytury, zasiłki opiekuńcze oraz bezpłatne studia.

Socjaldemokratów popiera również najbardziej poczytny dziennik austriacki "Kronen Zeitung" wydawany w nakładzie dwóch milionów egzemplarzy.

Wielką niewiadomą tegorocznych wyborów są młodzi Austriacy. Nowelizacja ustawy wyborczej umożliwia bowiem głosowanie już 16-latkom i nikt nie wie na kogo młodzi ludzie oddadzą swoje głosy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.