Facebook Google+ Twitter

Autko na pracę... doktorską

  • Źródło: Express Ilustrowany
  • Data dodania: 2009-10-07 08:16

Tajemniczy elektryczny pojazd poruszał się we wtorek po parku im. Klepacza. Jest mały i przypomina zabawkę. A najdziwniejsze jest to, że nikt nim nie steruje. Okazuje się, że jest to wynalazek doktorantów z Wydziału Elektroniki Politechniki Łódzkiej.

Fot. ilustracyjna / Fot. Express ilustrowanyMałe auto ma specjalną kamerę, która potrafi zmierzyć odległość od przeszkód na drodze. Kamera nadaje sygnał do laptopa znajdującego się we wnętrzu autka. Komputer steruje mikrokontrolerem, który podłączony jest do dwóch silników. Jeden silnik napędza pojazd, drugi steruje kołami. Oba są na prąd i zasila je akumulator.

– Nasz wynalazek to autonomiczna platforma mobilna – mówi Maciej Polańczyk, jeden z jej twórców. – Nikt nie musi kontrolować, jak jeździ, wystarczy, że wprowadzimy do komputera odpowiednie dane, a sterowizyjna kamera poprowadzi pojazd po parkowych alejkach.

Projekt jest częścią pracy doktorskiej Macieja Polańczyka i Agnieszki Krawczyńskiej. Konstruktorzy pracują nad nim już rok, lecz przewidują, że na zakończenie wynalazku będą potrzebować jeszcze około dwóch lat. Pojazd może mieć w przyszłości wiele zastosowań, np.: może służyć ludziom niewidomym.

– Nad podobnym projektem pracują między innymi naukowcy z NASA, którzy chcą stworzyć pojazd przydatny astronautom podczas wizyty na innych planetach – mówi Maciej Polańczyk.
(gb)

Źródło: Express Ilustrowany

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.