Facebook Google+ Twitter

Autobiografia młodego Turka - nauka życia - Guantanamo

"Guantanamo - pięć lat z mojego życia" Murata Kurnaza jest książką autobiograficzną. Opisuje on w niej swoje lata dzieciństwa, dorastanie, "poszukiwanie" wiary, a w szczególności pobyt w amerykańskiej bazie wojskowej w Guantanamo na Kubie.

 / Fot. Sławomir NowakW książce autor opisuje swoją rodzinę emigrantów z Turcji zamieszkałą w Bremie w Niemczech, ich życie, a zwłaszcza swoje życie - dorastanie i okres młodzieńczy. W wieku 18 lat zaczyna bardziej interesować się religią, zaczyna chodzić do meczetu. Poznaje tam 26 letniego Turka - Selcuka, który proponuje mu wspólny wyjazd do Pakistanu, w celu pogłębienia wiedzy religijnej. Murat bez wiedzy rodziców udaje się ostatecznie sam w tę podróż.

1 grudnia 2001r ma wracać do Bremy. Nie przewiduje jednak, że po 11 września, po atakach terrorystycznych na Nowy Jork i Waszyngton sytuacja międzynarodowa się zmieni. Właśnie 1 grudnia zostaje aresztowany, i przetrzymywany. Za 1000 dolarów zostaje sprzedany i przewieziony do amerykańskiej bazy wojskowej w Guantanamo na Kubie. Dopiero w 2006r. Angela Merkel rozmawia z Georgem Bushem o przypadku Kurnaza, zostaje on przywieziony do Niemiec i uniewinniony.

Autobiograficzna książka Murata Kurnaza pokazuje, jak nierozsądne postępowanie i wydarzenia międzynarodowe mogą wpłynąć na losy zwykłych, młodych ludzi. Murat wiedział, że rodzina nie zgodzi się na jego wyjazd, więc zrobił to po kryjomu. Kolejnym jego błędem było to, że całkowicie zaufał starszemu od siebie Turkowi. Murat również odkrywa okrucieństwa amerykańskiej bazy – dokonywane często na niewinnych więźniach. Wszystko to było przeprowadzane tylko po to, żeby wyciągnąć od nich jak największą liczbę informacji, nierzadko informacji których nie posiadali.

Książka warta jest przeczytania szczególnie jako przestroga dla młodych ludzi często liczących na własne działanie bez konsultacji z kimś bliskim, z rodziną. Na tę książkę warto także spojrzeć jako na obraz istniejącego świata, którego za bardzo nie znamy, a który jednak istnieje. Obrazuje ona również problemy współczesnego świata, wynikające z braku zrozumienia między ludźmi o różnym podejściu do wyznania religijnego i obyczajowości. Powoduje to zagrożenie terroryzmem i w odpowiedzi niewspółmierne, a nawet nieuzasadnione represje. Obawy te są często wykorzystywane dla własnych celów finansowych, przez cynicznych ludzi.

Książka „Guantanamo – pięć lat z mojego życia” Murata Kurnaza została wydana 2008 roku w 15 krajach. Prezydent USA – Barak Obama zapowiedział likwidację amerykańskiej bazy wojskowej w Guantanamo. Dlatego też w celu przybliżenia sytuacji panującej w tej Bazie polecam przeczytanie tej książki.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

+ za ciekawą recenzję

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.