Facebook Google+ Twitter

"Autobiografia tego gościa z Anthrax": Scott Ian opowiada o swoim życiu

To coś więcej niż autobiografia. Scott Ian wciąga czytelników do domu rodzinnego, za kulisy, do studia nagrań, w szalone imprezy, w burzliwe związki ze swoimi kobietami i nie wiadomo gdzie jeszcze... Opowieść jedyna w swoim rodzaju.

'I'm the Man' Autobiografia tego gościa z Anthrax' aut. Scott Ian, Jon Wiederhorn; wyd. In Rock 2016 (okładka przód). / Fot. Andy Buchanan/Alex Camlin/In RockZ początkiem lat 80-tych nastał czas nowej jakości w świecie heavy metal. Termin thrash zyskiwał na znaczeniu w tempie oszałamiającym nie mniej od szybkości kawałków kolejnych kapel, które stawały do wyścigu o sceniczny prymat. Łomot będący ekshaustem tysięcy płuc wiwatujących uwielbienie nowego brzmienia, wyznaczał na lata kierunek ciężkiego grania. Tych, którzy pociągnęli za sobą poddańcze hordy, poznano wkrótce jako Wielką Czwórkę. Jednymi z nich byli Anthrax ze Scottem "Not" Ianem na czele. Naprawdę, nic już miało nie być jak dawniej.

"Autobiografia tego gościa z Anthrax" skrzy jajczarskim poczuciem humoru Scotta. To już nie tylko opowieść o swoim życiu, to historia familijna wraz korowodem damsko-męskich ambarasów własnych. Pierwsze muzyczne fascynacje i pierwsze dziewczyny, poróżnieni rodzice i zmiana miejsca zamieszkania, wreszcie nieśmiałe próby sceniczne wespół z rówieśnikami. Wiele działo się w życiu młodego człowieka do czasu, aż postanowił stworzyć zespół, który podbije świat. Odtąd działo się o wiele więcej. O wiele, wiele więcej.

Anthrax to właściwie całe życie Scotta, zatem jego opowieść to zarazem dzieje zespołu. Doprawdy barwna historia, prawdziwie szalona i wyczerpująca w zupełności definicję rock and rollowej drogi. Przy tym nie tylko thrash, wszak Anthrax byli w czołówce napędzającej crossover oraz flirtowali z rapem, pogrywając z Beastie Boys czy Public Enemy. Następowały zawirowania personalne i mniej lub bardziej owocna współpraca z kolejnymi wytwórniami płytowymi. Książka obfituje w emocje i pikantne wspomnienia z imprez i koncertów, ze szczególną pamięcią o zastępach zdecydowanych na wszystko groupies. Alkoholowe przygody i dowcip, który ściele się gęsto, mogą wciągnąć bez reszty każdego zainteresowanego w ewolucji thrash metalu na przykładzie życiorysu Scotta Iana. Bystry facet, o ujmującym sposobie bycia, z szatańską przewrotnością podsumowujący każdą swoją byłą żonę i kochankę.

Napisane lekko, bardzo przystępnie, z nerwem i dość udanym wyborem materiałów ilustracyjnych. Jako mały bonus... komiks! "Not" jest zapalonym miłośnikiem historii z dymkiem (jak by to nie zabrzmiało, ha, ha, ha!), stąd ilustrowane story pt. "Dotrzymać kroku Lemmy'emu". Pierwsze spotkanie z legendarnym idolem, było dość apokaliptyczne w skutkach, dla niezbyt zaprawionego w konsumenckich zmaganiach lidera Anthrax. Z Motörhead wiąże się jeszcze inna anegdotka, a dotyczy odkrycia przez nastoletniego Scotta płyty "Ace of Spades": Spojrzałem na okładkę i pomyślałem: 'Kim są ci trzej Meksykanie i jakim cudem grają tak szybko?' Nie miałem pojęcia, że pochodzili z Anglii.*

Książka "I'm The Man" powstała we współpracy redakcyjnej z Jonem Wiederhornem (to ten gość, który napisał wraz Katherine Turman "Głośno jak diabli. Prawdziwa historia metalu bez cenzury"). Przedmową opatrzył Kirk Hammett, którego Scott przedstawia jako jednego z najbliższych przyjaciół. Polskie wydanie firmuje In Rock, czyli niekwestionowany lider na krajowym poletku wydawniczym w dziedzinie słowa drukowanego na temat muzyki wszelakiej.

Teledysk: Tytułowe "I'm the Man" to jeden z najbardziej znanych utworów Anthrax. EP wydana w 1987r. wnet pokryła się platyną. Kompozycja jest utrzymana w formie żartu muzycznego, bazuje na melodii żydowskiej pieśni ludowej "Hawa nagila", całość poddana silnemu zrytmizowaniu w konwencji rap. Wypada nadmienić, że Scott "Not" Ian jest Żydem, co częstokroć podkreśla nadmieniając, iż rozmija się z religią swoich ojców.* Spojrzałem na okładkę... - cytat z książki Scott Ian, J. Wiederhorn - "I'm the Man. Autobiografia tego gościa z Anthrax" (In Rock 2016) - s. 73

autor: Scott Ian, Jon Wiederhorn
tytuł: I'm the Man. Autobiografia tego gościa z Anthrax
tytuł oryginału: I'm the Man. The Story of that Guy from Anthrax
wstęp: Kirk Hammett
tłumaczenie: Robert Filipowski
data wydania: marzec 2016
format: 145x205 mm
ISBN: 9788364373312
liczba stron: 412 + 3x po 16 stron wkładki ze zdjęciami
oprawa: miękka

wydawnictwo: In Rock

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.