Facebook Google+ Twitter

Autobus, najbardziej towarzyski środek transportu

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-02-25 13:38

Od czasu, kiedy człowiek pojawił się na kuli ziemskiej, dokonał rzeczy niebywałych. Przystosował środowisko do swoich potrzeb, ujarzmił, zdawać by się mogło nieujarzmione siły przyrody.

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Przystanek_MZK_ul._Mielczarskiego_(Be%C5%82chat%C3%B3w).JPGDokonał wielu spektakularnych odkryć. Stał się autorem wspaniałych wynalazków, twórcą kosmicznych technologii. Pośród wielu przekształceń środowiska, których dokonaliśmy, pośród milionów odkryć techniki, których jesteśmy twórcami, na szczególną i uprzywilejowaną pozycję zasługuje transport. Wynalezienie samochodu zaliczyć należy do jednego z najbardziej doniosłych zdarzeń w dziejach rozwoju cywilizacji.

Współcześnie nie potrafimy sobie nawet wyobrazić, jak miałoby wyglądać nasze życie pozbawione tego podstawowego środka lokomocji. Samochód stał się jednym z podstawowych atrybutów w życiu każdego człowieka. Spełnia nasze potrzeby mobilności i wygody. Odpowiada naszym naturalnym potrzebom poruszania się. Świadczy o naszym prestiżu społecznym. Da wielu z nas stanowi formę wyróżnienia się.

Można powiedzieć, samochód stanowi jeden z najcenniejszych darów, które rozwój cywilizacji ofiarował człowiekowi. Jeden z najcenniejszych, a zarazem najbardziej niebezpiecznych. Bo to samochód właśnie stanowi jedyny zarejestrowany wynalazek, który jest przyczyną tak dużej śmiertelności wśród ludzi. I nie chodzi tu tylko o wypadki, stłuczki i kolizje, których tak często jesteśmy świadkami. Transport a w szczególności udział samochodów w tym transporcie, zajmuje pierwsze miejsce na listach oskarżonych trucicieli atmosfery. Samochód, który jest nam tak niezbędny w codziennym funkcjonowaniu, jest równocześnie jednym z największych zagrożeń dla zdrowia i życia człowieka.

Spaliny samochodowe uwalniane każdego dnia do atmosfery, powodują przyspieszoną śmiertelność wśród wielu ludzi. Każdego roku w Europie na skutek zanieczyszczeń samochodowych przedwcześnie traci życie od czterdziestu do stu trzydziestu tysięcy osób. Około czterdzieści milionów ludzi w krajach Unii Europejskiej oddycha powietrzem niespełniającym norm czystości. Jeden samochód w ciągu godziny zamienia w spaliny tyle powietrza, ile zużywa dwieście osób i tyle, ile produkuje pięć dorodnych drzew.

Transport przyczynia się do zanieczyszczania i zamierania lasów, pogłębia efekt szklarniowy, stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi. Samochód, który daje nam możliwość nieograniczonego poruszania się, równocześnie nam tą przestrzeń ogranicza. Jest sprawcą poszatkowania w krajobrazie, zabetonowania gruntów, fragmentaryzacji obszarów zamieszkania.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.