Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14755 miejsce

Autocoaching- sposób na dotarcie do celu

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2014-11-17 14:26

Autocoaching to darmowy trening samego siebie. Sami sobie jesteśmy mentorem, coachem i przewodnikiem. Człowiek sam pracuje na dokonanie pozytywnych zmian w swoim życiu.

Coaching jest przydatny zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Polega on na pracy nad sobą przy pomocy wyspecjalizowanego trenera. Pomaga nam on zmieniać się, udoskonalać oraz wspiera nas w osiąganiu wyżyn swoich możliwości i celów jakie sobie założyliśmy. Coach zadaje nam pytania i tym samym skłania nas do odnalezienia odpowiedzi, jak np. lepiej komunikować się z otoczeniem, a także z samym sobą. Jednak równie dobrze możemy sami zostać swoim trenerem i wspierać siebie w dążeniu do celu i we wprowadzaniu zmian w swoje życie.
Autocoaching to darmowy trening samego siebie. Sami sobie jesteśmy mentorem, coachem i przewodnikiem. Człowiek sam pracuje na dokonanie pozytywnych zmian w swoim życiu. W tradycyjnym coachingu podczas pracy klienta z trenerem wykorzystywane są różne metody i narzędzia, co prowadzi do stworzenia indywidualnego planu działania dla klienta. W autocoachingu sami musimy wypracować swoją drogę działania, przy czym pomocne okaże się stawianie sobie pytań na każdym etapie. Dzięki temu będziemy w stanie przekroczyć dotychczasowe ograniczenia w działaniu i myśleniu, a także poprawić własną efektywność.
Zadawanie pytań pobudza nas do myślenia. Nasz mózg instynktownie poszukuje odpowiedzi na postawione pytania. W ten sposób dokonujemy istotnych odkryć i możemy dotrzeć do naszych najcenniejszych zasobów - umiejętności, sprawdzonych strategii skutecznego działania, doświadczeń. Marlena Babicka z firmy AkademiaGier.com zwraca uwagę na 4 etapy autocoachingu:
Pierwszym i najważniejszym krokiem w autocoachingu jest określenie własnego celu. W tym miejscu należy zadać sobie pytania czego chcę i do czego w życiu dążę? Ponadto powinniśmy zdefiniować co tak naprawdę jest dla nas ważne.
Po drugie musimy ocenić naszą obecną sytuację i zastanowić się co pomoże nam w osiągnięciu zamierzonego celu. Należy także pomyśleć nad tym, które życiowe doświadczenia będą przydatne, a które mogą nam przeszkadzać
Praca z własnymi ograniczeniami jest jednym z najtrudniejszych momentów autocoachingu. Uczciwość wobec samego siebie jest absolutnie niezbędna, aby zakończyć ten etap z powodzeniem. Myślenie pytaniami pomaga odblokować własne schematy myślowe i zrozumieć co nas powstrzymuje przed działaniem.
Trzeci krok to sprecyzowanie sposobów działania niezbędnych do osiągnięcia celu. W tym miejscu powinniśmy się zastanowić jaka forma działania będzie zgodna ze mną. Kluczowe jest wybranie takiej drogi dojścia do celu, która jest zgodna z naszym systemem wartości, przekonaniami i posiadanymi umiejętnościami.
Ostatni etap to wdrożenie w życie planu działania. Najpierw należy się zastanowić jaki powinien być nasz pierwszy krok do realizacji celu. Następnie należy ustalić konkretne zadania i terminy ich realizacji. By w pełni wykonać plan musimy z góry wiedzieć jak stopniowo postępować by przybliżyć się do swojego wyznaczonego celu.
Jeżeli chcesz by Twój autocoaching okazał się skuteczny, pomocne w tym może być zadanie sobie następujących pytań:
• Co chcę osiągnąć?
• Za co jestem odpowiedzialny?
• Jakie są fakty?
• Czego potrzebuję, żeby to osiągnąć?
• Jakie mam doświadczenie w podobnych obszarach?
• Czego mogę się nauczyć?
• Co/ kto pomoże mi w osiągnięciu celu?
• Co mnie powstrzymuje przed działaniem?
• Jaki jest pierwszy krok, żeby zbliżyć się do osiągnięcia mojego celu?
Przekonania to nasze postrzeganie reguł, w jaki działa świat, wpływające bezpośrednio na nasze wzorce zachowań. Przekonania są jak samospełniające się przepowiednie. Wyróżniamy przekonania wzmacniające, które motywują nas do działania oraz przekonania ograniczające, które blokują nasze myślenie i zachowania. Aby rozbroić w sobie ograniczające przekonania zadaj sobie następujące pytania:
• Czy zawsze w to wierzyłem?
• Co spowodowało, że nabyłem to przekonanie?
• Co jest niedorzecznego i śmiesznego w tym przekonaniu?
• Ile będzie mnie kosztowało podtrzymywanie tego przekonania?
• Co się stanie, jeżeli będę nadal wierzyć w to przekonanie?
• Jakie moje doświadczenia zaprzeczają temu przekonaniu?
• Jakim innym przekonaniem mogę je zastąpić?

Jeżeli autocoaching ma przynieść rezultaty to potrzebna jest do tego nasza dyscyplina i uczciwość wobec samego siebie. – przekonuje Marlena Babicka z AkademiaGier.com. Dzięki pracy nad własnymi przekonaniami, zmienimy sposób myślenia, a nawet swoje samopoczucie. Różnicę odczujemy także w efektywności zawodowej, która poprawi się poprzez zniwelowanie różnic pomiędzy naszym rozumowaniem, a strategią działania.

AkademiaGier.com jest polską firmą projektującą i wdrażającą gry biznesowe. Wieloletnie doświadczenie biznesowe, trenerskie i coachingowe umożliwiło stworzenie skutecznych narzędzi w postaci gier przynoszących efekty zgodne z oczekiwaniami klientów. AkademiaGier.com oferuje gotowe gry, a także wykonanie ich na zamówienie, dostosowując je do specyfiki danej firmy. Klienci mają możliwość zdefiniowania konkretnych celów i potrzeb związanych z grą.
( )

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.