Facebook Google+ Twitter

Autogaz a zużycie silnika

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2014-04-09 22:06

W świecie motoryzacji panuje powszechna opinia o szkodliwości LPG dla silnika. Jest ona poniekąd prawdziwa. Warto jednak wiedzieć, co dokładnie powoduje, że właśnie tak jest.

Ekspert ds. motoryzacji ze sklepu http://www.opony.mobi wyjaśnia, że podstawowa różnica pomiędzy benzyną a gazem to ich stan skupienia. W przypadku tej pierwszej mamy do czynienia z paliwem płynnym. Ten drugi to oczywiście gaz. Dla ruchomych elementów głowicy silnika jest to niebagatelna różnica. Sam gaz nie jest bowiem w stanie wytworzyć na zaworach i gniazdach zaworowych tak zwanego "filmu"- cienkiej powłoki ochronnej redukującej tarcie. Jej brak powoduje drastyczne przyśpieszenie zużycia tych elementów. Jednak ten problem oczywiście został przewidziany przez konstruktorów instalacji gazowych, dlatego też w skład każdego urządzenia tego typu wchodzi dozownik ze specjalnym płynem smarującym głowicę. Wystarczy jego regularne uzupełnianie w trakcie eksploatacji a gniazda zaworów będą miały zapewniony odpowiedni poziom smarowania.

Ale to nie wszystko. Głównym powodem popularności tej opinii jest nic innego, tylko słaba jakość gazu na rodzimych stacjach. Niejednokrotnie należałoby wypowiadać się o jakości wręcz skandalicznej. Jakie są przyczyny tego zjawiska?
Prozaiczne. Otóż nastawieni na zysk za wszelka cenę sprzedawcy mieszają gaz LPG z tańszymi gazami, które niestety nijak nadają się do napędu silników. Zyskuje na tym objętość, drastycznie traci kaloryczność lotnego paliwa. Ta "oszukana" część gazu po prostu nie spala się. Przez to detonacja w komorze silnika przebiega nieprawidłowo, a to przy dłuższym eksploatowaniu wprost go rujnuje. Takiego autogazu należy bezwzględnie unikać. Nie trzeba być znawcą tematu, by rozpoznać takie oszustwo. Od razu daje się odczuć nierówna praca i spadek osiągów samochodu.
Jeśli jednak będziemy tankowali tylko na zaufanych stacjach i odpowiednio zadbamy o wszystkie czynności eksploatacyjne i terminowy serwis instalacji, to będziemy mogli wiele zaoszczędzić, pozostając spokojni o stan naszego silnika. Czy więc w ostatecznym rozrachunku autogaz w samochodzie się opłaca? Pod warunkiem, że zachowamy odpowiednią dbałość podczas eksploatacji- zdecydowanie tak.


(Aleksandra Kałamarska)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.