Facebook Google+ Twitter

Autogaz wkrótce nawet po 2,50 zł?

  • Źródło: Dziennik Łódzki
  • Data dodania: 2007-03-13 07:31

Inspektorzy handlowi już w kwietniu mogą kontrolować jakość paliwa na stacjach, sprzedających autogaz. Wyniki tej kontroli oraz ustawa o zapasach ropy naftowej i paliw mogą spowodować, że paliwo zdrożeje aż o 60 gr na litrze.

Stacje oferujące LPG do minionego piątku nie podlegały przepisom ustawy o zapasach. - Teraz muszą tworzyć zapasy gazu w magazynach i zbiornikach - narzeka Szymon Araszkiewicz, analityk portalu e-petrol. pl. - Zbiorniki są drogie, dlatego należy spodziewać się, że ich koszt zostanie przerzucony na indywidualnych odbiorców, a więc kierowców.

Wzrostu cen autogazu należy spodziewać się również po zapowiadanych od miesięcy kontrolach inspekcji handlowej.

- Kierowcy chcą badania gazu - nie ukrywa Marek Cieszkowski, naczelnik wydziału kontroli paliw Głównego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Warszawie. - Ale kontroli nie możemy rozpocząć, bo nie ma aktów prawnych do ustawy.

Brakuje rozporządzeń jak pobierać gaz i jak go badać. Razem z opublikowanym już rozporządzeniem w sprawie wymogów jakościowych, dokumenty te będą stanowiły komplet aktów prawnych do ustawy o jakości paliw.

- Ustawa obowiązuje już dziś, ale bez aktów wykonawczych jest martwa - nie ukrywa naczelnik Cieszkowski.

Rozporządzenia mają być gotowe w ciągu kilku tygodni. Mniej więcej tyle czasu będzie potrzebował Główny Inspektorat na ogłoszenie i rozstrzygnięcie przetargu na zakup urządzeń do pobierania próbek gazu oraz na znalezienie laboratoriów, w których próbki będą badane.

- Nasi inspektorzy są systematycznie szkoleni - informuje Alina Laska, naczelnik wydziału kontroli towarów przemysłowych i usług z Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Łodzi. - Ale nie wiem, kiedy rozpoczniemy kontrole.

Jak dużej podwyżki powinni spodziewać się kierowcy? Analitycy mówią o wzroście ceny o 60 groszy na litrze.

- Nie będzie to jednorazowy skok - uspokaja Szymon Araszkiewicz z portalu e-petrol. pl. - Gaz będzie drożał o kilka groszy miesięcznie.

Cena autogazu w województwie łódzkim wynosi ok. 1,90 za litr.

- Ostatnio była obniżka o 3 grosze - przypomina Michał Pielużek, kierownik stacji paliw Orlen w Piotrkowie Trybunalskim. - Czy będzie wzrost? Nie wiem. Cena jest ustalana przez wladze koncernu.

- Po podwyżkach, gaz i tak będzie sporo tańszy niż benzyna - jest przekonany Tomasz Krzemiński, kierowca ze Skierniewic. - Cena litra gazu nigdy nie przekroczy 60 procent ceny litra benzyny.

Dowodem są ceny gazu i benzyny w krajach Europy Zachodniej: Włoszech, Austrii i Niemczech.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.