Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15327 miejsce

Automaty do gry – jak walczyć z hazardem w Polsce

Automaty do gier stają się coraz większym problemem dla społeczeństwa, powodując częste przypadki uzależnień. Zmiana źle funkcjonującej ustawy o grach hazardowych jest konieczna. Jakie rozwiązanie będzie skuteczne w Polsce?

Obecnie na ulicach polskich miast znajduje się tysiące punktów z automatami barowymi. Psują one nie tylko estetykę miasta, świecąc neonami z napisami „JackHot”, „777” lub „Vegas” ale przede wszystkim przyciągają osoby, które z hazardem mają problem powodując poważne straty społeczne.

Jak funkcjonują automaty do gier?


Stacjonarne automaty do gry to najbardziej uzależniająca forma hazardu, dostępna jest niemal dla wszystkich, nawet najmłodszych użytkowników. Dodatkowo możliwość rozpoczęcia gry już za kilka złotych a wygrania kilku tysięcy sprawia, że wiele osób traktuje ją nie jako zabawę a formę naprawienia domowego budżetu.
Jak walczyć z taką formą hazardu? Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwe, jednak obecne uregulowania prawne są chyba najgorszą wersją z możliwych. Zgodnie z ustawą o grach hazardowych wszystkie stacjonarne automaty poza kasynami są nielegalne, jednak wystarczy aby na widok służby celnej właściciel wyłączył wtyczkę z zasilania, a nie poniesie żadnej kary. Może on spokojnie twierdzić, że automat to tylko element dekoracji a on nie urządza w lokalu gier hazardowych.

Propozycje zmian


Wobec przepisów, które tak łatwo ominąć warto się zastanowić jak rzeczywiście walczyć z hazardem w Polsce, który kojarzy się właśnie z uzależniającymi jednorękimi bandytami a nie z zabawą czy miłą formą spędzania czasu. Wydaje się, że karę należy przenieść z właścicieli automatów podnajmujących jedynie powierzchnię na właścicieli lokali gdzie takie maszyny się znajdują. Kolejnym rozwiązaniem powinna być silniejsza profilaktyka, tłumacząca ryzyko związane z hazardem. Tak jak kiedyś słynna akcja przeciwdziałająca narkomanii: „zażywasz – przegrywasz” odniosła pożądany skutek, tak teraz kampania uświadamiająca możliwe skutki hazardu ma szanse wywrzeć podobne wrażenie na uczestnikach gier hazardowych.

Hazard w internecie?


Ciekawym rozwiązaniem jest też przeniesienie, przynajmniej częściowe, hazardu do internetu. Kasyna z licencją na terenie Unii Europejskiej (głównie Malta i Gibraltar) gwarantują bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa i kontroli przed grą nieletnich. Kasyna szczegółowo kontrolują wiek użytkownika, żądając przedstawienia kilku niezależnych dokumentów weryfikujących dane oraz wiek. Serwisy internetowe wprowadzają także możliwość samowykluczenia się z rozgrywki albo wprowadzenia limitów wpłat w tygodniu, miesiącu lub roku. Dzięki temu gracz ma rzeczywistą kontrolę nad swoimi wydatkami widząc ile pieniędzy wpłacić i ile stracił. Takie rozwiązanie pozwala w porę spostrzec kiedy hazard zaczyna być problemem a kiedy wciąż jest zabawą.

Darmowe Gry


W internecie funkcjonują jeszcze darmowe gry, imitujące hazardową rozrywkę. Są to symulatory automatów do gier i funkcjonują jedynie na wirtualne żetony. Z jednej strony udostępnienie ich szerszemu gronu osób może przynieść pożądany skutek: ludzie nie będą ryzykowali utraty własnych pieniędzy. Z drugiej wręcz odwrotny - zachęceni potencjalną wygraną zaczną szukać prawdziwych kasyn i wpadną w wir hazardu. Dlatego podchodziłbym do pomysłu darmowych gier raczej sceptycznie i skupił się na innych rozwiązaniach.

Rozwiązania duńskie


Bardzo dobrą ustawę częściowo legalizującą hazard w internecie wprowadziła Dania, rozwiązując większość problemów związanych z naziemnymi automatami barowymi, a jednocześnie zapewniając spore wpływy do budżetu państwa. Być może Ministerstwo Finansów powinno przyjrzeć się rozwiązaniom duńskim, bo obecna ustawa nie przyniosła żadnych rezultatów – nie przeciwdziała hazardowi a jednocześnie nie przynosi żadnych zysków budżetowi Państwa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Hi guys! Naprawdę dobry artykuł i bardzo ekscytujący wątek w tej chwili, to jest możliwe, aby mówić i dyskutować na długi czas, ale jeśli grasz z trakcją, można się dobrze bawić, i wziąć się w wolnym czasie! Trzeba tylko kontrolować siebie, chcę podzielić się z wami http://onlinekasynopolis.pl/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.