Facebook Google+ Twitter

Automatyczna podwyżka VAT?

Nowelizacja ustawy pozwala na automatyczną podwyżkę podatku VAT, gdy dług publiczny przekroczy wartość 55 punktów procentowych PKB. Wydatki budżetowe zaś mają wzrastać o jeden procent powyżej inflacji.

1 stycznia 2011 roku wchodzą w życie nowe przepisy podpisanej przez Prezydenta nowelizacji ustawy o finansach publicznych. Nowelizacja pozwala na automatyczną podwyżkę podatku VAT o jeden procent, gdy dług publiczny przekroczy wartość 55 punktów procentowych PKB. Wydatki budżetowe zaś mają wzrastać o jeden procent powyżej inflacji. Nie dotyczy to jednak tak zwanych wydatków sztywnych, takich jak finansowanie świadczeń emerytalno-rentowych, dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, Funduszu Emerytalno-Rentowego KRUS oraz Funduszu Emerytur Pomostowych.

Nowela zawiera też pakiet zmian w zarządzaniu długiem i płynnością środków publicznych. Wolne środki należące do jednostek sektora finansów publicznych będą lokowane na kontach resortu finansów, a nie w bankach. Z nowelizacji wyłączone zostały Lasy Państwowe, które znajdują się poza sektorem finansów publicznych.

Według szacunków, nowelizacja ma przynieść państwu około 18 mld zł oszczędności.

Źródła:
www.wprost.pl
gospodarka.gazeta.pl
wiadomosci.polska.pl


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.