Facebook Google+ Twitter

"Automordet" - przedziwny tomik wierszy Arkadiusza R. Skowrona

Jeżeli poezja jest zabawą słowem, to Arkadiusz R. Skowron jest królem poezji. Jego ostatni tomik nosi oryginalny tytuł "Automordet". Ale nie tylko tytuł jest oryginalny...

Okładka tomiku "Automordet", fot. Piotr Balkus / Fot. Materiały artystySkowron jest poetą, autorem tekstów, satyrykiem, kompozytorem i muzykiem. Jego ostatni tomik wierszy "Automordet" to zbiór 101 utworów o różnej tematyce. Tym, co je wszystkie łączy, jest szaleństwo słów. Dla Skowrona nie istnieją żadne granice między wyrazami, żadna klasyczna interpunkcja nie wchodzi w grę. Akcenty zdaniowe są przestawione, przedrostki i przyrostki wymieniają się miejscami. Słowa to puzzle, z których poeta składa własny portret - autoportret, czyli "Automordet" (od "mordy").

Zresztą w pewnym momencie sam autor nazywa swoje szalone pisanie po imieniu: "puzzlenie", "origami słowołowia". Poezja Skowrona jest takim słownym origami właśnie. Materia utkana z chaosu sylab i liter tworzy nowe słowa, a z nich nowe obrazy i nową rzeczywistość językową.

"Naczasność", "skolumbienie", "masturbORAcja", "skefaszenie", "madafak", "kurwacoo"... To jest wycinek ze Skowronowego języka. Autor gra/igra nie tylko ze słowami, ale i z konwencjami. Tomik naszpikowany jest odniesieniami do Gałczyńskiego, Wojaczka, Tuwima, Gombrowicza,
Terencjusza, Dali, Nietzschego, pokazując tylko że wszystko nie bierze się z niczego - że jest kontynuacją tego, co już było. Czytając jego wiersze odczuwa się jakąś nie tylko duchową bliskość z Leśmianem ("Monolit tryptykiem kuźniczeniowy"), słynną "buraka burotą" Białoszewskiego (vide "dur dymi dyrdymałem" w wierszu "Durmolowe orbitowanie"). Natomiast w tekście "Ikar? Mozaika do rzeczywistej nieznajomej" słychać głośne echo Gałczyńskiego. Jest też coś na rzeczy z Grochowiakowym turpizmem ("Hepiendzik fekalliczno-falliryczny)":


"zapaszność ze smrodem Woń wiersza
roZNĘCA uszy...
sedesząc sedno po środek
...Krew żyli

tętnieniem rozjuszeń
...by wiersz na cokolwiek rozduszyć
rozsadzić (choćby i
smrodem)..."


A może to już nie turpizm, może to już smrodyzm?

Myślę, że ten właśnie diapazon nawiązań i tematów, od tych wzniosłych, do tych upadłych, jest cechą charakterystyczną Skowronowego pisania. Bo z jednej strony mamy liryczne kawałki, jak ten ww. "Ikar?", albo niesamowita, nastrojowa, rytmiczna, cudownie Asnykowa "Szemranka od majarzennej" ("zaszemram / zaszumię / dźwięczeniem wydźwięczę / odnajdziesz mnie / w tłumie z szelestem naręczeń", z drugiej fekaliczne wyznania w "Wiersznej eurek(cj)i" z zostającym w głowie słowem "kiloKAŁorie".

Z jednej strony więc tradycja, z drugiej futuryzm. Dlatego chyba nie ma w tym tomiku motywu przewodniego. Może jest nim osoba samego autora, który poprzez bogactwo językowe rysuje swoją własną postać: uniwersalną postać
poety - bawiącego się klockami liter dziecka. Sam autor nazywa swoje pisanie teatrem słów.

Jest to jednak teatr, w którym wystawiane są nie tylko komedie, ale i tragedie, bo ta zabawa słowem nie jest tylko zabawą samą w sobie. Ma drugie, głębsze, dramatyczniejsze dno. Jak u Baki wyzierają z niej uniwersalne prawdy. Widać to dobrze w wierszu "Humani nihil", inspirowanym frazą Terencjusza "nic co ludzkie nie jest mi obce":


"[...] -im głębiej w bezładzie -tym tęskniej (bezkształtniej)-
-w upiornym rozkładzie -czekam-mocno -łaknę-

-wspominam i płaczę -krzyczę niesłyszalnie-
-pośrodku rozkraczeń -tkwię -paradoksalnie- [...]"


W całym tomiku Skowron, zgodnie z zaleceniem wieszcza, nie depcze przeszłości ołtarzy, lecz na nich wznosi doskonalsze. Jego igranie z konwencjami jest również wywracaniem ich na nice, "do góry udami" - cytując jeden z wierszy. Z kolei to wywracanie jest szukaniem nowych dróg przekazu poetyckiego. Skowron odnajduje tę drogę i na tym właśnie polega jego wielkość. Nikt tak jak on nie umie w tym kraju szatkować słów i zdań i z ich skrawków niczym kolaż układać nowe słowa, zdania, a ośmielę się rzec że i nowy język poetycki.

Wiersze Arkadiusza R. Skowrona znajdziecie na stronie autora www.wywrota.pl/ludzie/zatoczny

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.