Facebook Google+ Twitter

Autonomia Palestyńska: 5. rocznica śmierci Jasera Arafata

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-11 10:02

Tysiące Arabów na Zachodnim Brzegu przejdą w manifestacjach. Jaser Arafat w 1994 roku razem z Icchakiem Rabinem i Szymonem Peresm otrzymał Pokojowę nagrodę Nobla za podpisanie pierwszego porozumienia w sprawie powstania Autonomii Palestyńskiej.

Manifestacja w Ramallah upamiętniająca rocznicę śmierci Arafata przerodzi się w wiec poparcia dla Mahmuda Abbasa. Palestyńczycy oczekują, że prezydent, który zrezygnował z ubiegania się o reelekcję, wygłosi przemówienie. Rok temu podczas uroczystości rocznicowych Mahmud Abbas wezwał wszystkie frakcje do zjednoczenia się.

- Nie odrzucamy nikogo za to, co robi. Chcemy działać dla naszych ludzi. Ale oni, czyli Hamas, tracą taką szansę - mówił palestyński prezydent.

Skomentował w ten sposób fiasko negocjacji negocjacji między Fatahem a Hamasem, które miały doprowadzić do utworzenia rządu jedności narodowej. Po roku kolejnych rozmów walczące ze sobą ugrupowania nadal nie osiągnęły porozumienia.

Hamas nie godzi się przeprowadzenie w styczniu na terenie Zachodniego Brzegu i Strefy Gazy wyborów parlamentarnych i prezydenckich. Zabronił tekże ogranizować uroczystości z okazji rocznicy śmierci Arafata.

Liderzy Hamasu mówią, że podjęli taką decyzję, gdyż Fatah nie pozwala Hamasowi organizować manifestacji na Zachodnim Brzegu. Dwa lata temu tysiące Palestyńczyków w Gazie wyszły na ulice. Podczas starć z Hamasem zginęło 12 osób.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.